GeriGündem En eski kente büyük müze
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En eski kente büyük müze

En eski kente büyük müze
refid:21195046-spot ilişkili resim dosyası

Göbeklitepe kazı alanındaki buluntular dolayısıyla ‘dünyanın en eski kenti’ olarak nitelendirilen Şanlıurfa’ya, Türkiye’nin en büyük müzesinin temeli atılıyor. Şanlıurfa Valisi Güvenç, müzeyle ilgili “Uluslararası alanda önemli bir kültür turizmi destinasyonu ve merkezi olacaktır” dedi.

DÜNYANIN en eski kentleri arasında yer alan Şanlıurfa’ya, Türkiye’nin en büyük mozaik müzesinin temeli atılıyor. Kentte birkaç yıl önce Haleplibahçe semtinde yapılması planlanan Temalı Park Projesi’nin temel kazıları sırasında M.S. 5’inci ve 6’ncı yüzyıllarda yapıldığı sanılan, Roma dönemine ait yönetici sarayının tabanında ‘Savaşçı Amazon Kraliçeleri’nin av ve savaş sahnelerinin tasvir edildiği mozaikler bulundu. Bunun üzerine, oluşturulan bilimsel danışma kurulunun eserlerin başka bir yere nakli sırasında zarar görebileceği endişesi üzerine, Temalı Park Projesi’nde değişikliğe gidildi. Ardından alanda yapılması kararlaştırılan ve bir süredir üzerinde çalışılan Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Mozaik Müzesi Projesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatıyla hızlandırıldı. Bu çerçevede 200 bin metrekarelik alana inşa edilecek proje, 38 milyon TL’ye mal olacak. Söz konusu projenin temel atma töreni Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılacağı törenle bugün yapılacak.

Üçlü müze yapısı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız “Toplam 200 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek projeyle, 26 bin metrekarelik alana Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, 4 bin metrekarelik alana ise ‘Edessa Mozaik Müzesi’, her iki müze arasında da 29 bin metrekarelik arkeopark yer alacak. Toplam 60 bin metrekare ile Türkiye’de ve bölgede en büyük müze kompleksine sahip olacağız” diyor.

500 güne tamam

“Müzenin tamam-lanmasıyla kentin çehresi değişecek. Bu müze, uluslararası alanda önemli bir kültür turizmi destinasyonu ve merkezi olacak. Göbeklitepe’nin yanı sıra Haleplibahçe, Batı insanının da dikkatini ilimize çekecek. Buradaki inşaat çalışmalarını 500 günde tamamlamayı planlıyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle