Gündem Haberleri

  En emniyetli noter, avukat, yazar

  Kadir ERCAN - Umut ERDEM / ANKARA
  03.10.2003 - 19:51 | Son Güncelleme:

  Feyzullah Arslan bir 'polis'. Eğitimi, kariyeri ve yaptığı çalışmalarla ilginç bir portre. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü. Üç üniversite mezunu. Avukat ve noterlik ruhsatı sahibi. İngilizce ve Almanca biliyor, kitap, tiyatro oyunu yazıyor, ata biniyor, tenis oynuyor. Polis-halk kaynaşması için sürekli proje üretiyor. Bunlar içinde en ünlüleri 'Bıçağı bırak kalemi al' ve 'Polis vatandaş elele, daha huzurlu günlere' kampanyaları.

  Feyzullah Arslan, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü. Onu, kariyerinde bu noktaya taşıyan süreç, sürekli eğitimden, ilginç ve yaratıcı projelerden ve 'işini sevmekten' geçiyor.

  1956 Sivas doğumlu. Polis Akademisi'nden sonra, meslek yaşantısını devam ettirirken, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümü, Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuş. Ayrıca Gazi Üniversitesi İdari Bilimler, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitülerinde master yapmış. İngilizce ve Almanca biliyor. Avukatlık ve Noterlik ruhsatına sahip.

  KARİYER BASAMAKLARI

  Çanakkale Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Şanlıurfa Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarında Komiser Yardımcısı, Komiser, Başkomiser ve Emniyet Amiri olarak görev yapmış. 1986-1987'de Aksaray İlçe Emniyet Amirliği görevini yürütmüş. 1987'de Şube Müdürlüğü'ne terfi etmiş. Muğla Siyasi Şube Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü İkmal Bakım Daire Başkanlığı'nda Şube Müdürlüğü ve Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü yapmış. 1994'te İstanbul Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü olmuş. 1995'te birinci sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi ederek İkmal Bakım Daire Başkanlığı, Polis Başmüfettişliği, APK Uzmanlığı, Arşiv ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve ayrıca Polis Bakım ve Yardım Sandığı Başkanlığı yapmış. 21 Temmuz 2001'de Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına atanmış. Bu görevini halen Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcülüğü ile birlikte yürütüyor. Evli ve iki çocuk sahibi.

  Meslek hayatında polis-halk ilişkilerini geliştirilmesini, vatandaş desteğini almayı ve tarafsız görev yapmayı ilke edinmiş. İki kitap ve bir tiyatro oyunu yazmış. Polisin Hatıra Defterinden 'Yaşanmış Polisiye Olaylar' ve Gül, Güldür, Düşündür 'Komik ve Trafikomik Olaylar' adlı iki kitabı yayınlanmış. Ayrıca, 'Ehliyet Senin Neyine Dön Şinasi Evine' isimli bir tiyatro eseri yazmış. Hafta sonlarında ise ata biniyor ve tenis oynuyor.

  Haftada ortalama 250 ile 300 kişiyle telefonla ve yüz yüze görüşüyor. Bazı günler eve vardığında telefonla çok görüştüğü için kulaklarının çınladığını söylüyor.

  SÖZCÜ VE YAZAR

  Zaman yönetimini prensip haline getirmek gerektiğini düşünüyor. Bunun için özel yöntemler kullandığını belirtiyor: ‘‘Az zamanda çok önemli işler yaparak, başarıyı yakalamak lazım. Zamanı iyi kullanmak için, haftalık ajanda tutuyorum. Randevularımı, görüşmelerimi, yapılacak işleri bu çizelgeye göre ayarlıyorum. Bunun dışına çıkmıyorum. İnsanlara 24 saat yetmezken bana 12 saat yetiyor. Randevularıma mutlaka zamanında gidiyorum.‘‘

  Her hafta cuma günleri Emniyet Genel Müdürlüğü'nde basın bilgilendirme toplantısı düzenliyor. Asayiş ve güvenlik açısından Türkiye'yi değerlendirdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

  Sürekli proje üretiyor. Elazığ Emniyet Müdürüyken 'Bıçağı bırak kalemi al', Kocaeli Emniyet Müdürüyken, 'Polis vatandaş elele, daha huzurlu günlere' sloganlarından yola çıkarak, polis halk kaynaşmasını sağlayan projeleri uyguladığını kaydediyor.

  Değişime inanıyor

  'Değişmeyen tek şey değişimdir' cümlesini ilke edinmiş. Çerçevelettiği Price Pritchett'a ait deyişte, ‘‘Bazı kariyerlerin değişme şansı bile olmayacak, Sadece yok olacaklar. Sürekli öğrenen biri olun ya da modanızın geçmesi riskine katlanın‘‘ sözü dikkat çekiyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı