Gündem Haberleri

  En düşük özel anaokulu ücreti 2 milyar oldu

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Okul öncesi eğitimde çocuğun gelişimine katkı oluşturmayı amaçlayan
  Prof. Dr. Atabek: Çocuk, çocuklarla sosyalleşmelidir

  Gençlik ve Aile Danışmanı Prof. Dr. Erdal Atabek, Türkiye'de okul öncesi eğitimin gelişmiş batı toplumlarında olduğu gibi zorunlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

  Çocuğun gelişimi için 0-6 yaş döneminin çok önemli olduğuna dikkatiçeken Prof. Dr. Atabek, şöyle konuştu:

  ''Zihinsel ve sosyal gelişim için okul öncesi eğitim bütün çocuklara verilmelidir. Anne çalışmasa da çocuk bu eğitime tabi tutulmalıdır. Çocukta zeka gelişimi, duygu olgunlaşması, sosyalleşmesive kişilik kazanımı bu dönemde olur. Çocuk, çocuklarla sosyalleşmelidir. Eğer 6 yaşına geldiğinde çocuğunuza bu eğitimi vermezseniz, çevredeki olumsuzluklar kişilik oluşumunu etkileyecektir.''

  Türk toplumunda okul öncesi eğitimin ''okula başlamadan 1 yıl önceki dönemi kapsadığı'' yönünde yanlış bir düşünce olduğuna işaret eden Prof. Dr. Atabek, ''Anne-babalar bu dönemi, çocuğun güvenli bir yerde kalması ve bakımının yapılması olarak değerlendiriyorlar. Biz deokul öncesi eğitimi gelişmiş toplumlarda olduğu gibi 2-3 yaşından başlatmalıyız'' diye konuştu.

  Prof. Dr. Atabek, ekonomik sıkıntılar nedeniyle, birçok anne-babanın çocuğunu anaokuluna gönderemediğine dikkati çekerek, ''Endüstri kurumları bu eğitim için destek fonları oluşturabilirler. Böylelikle devletin de katkısıyla aileye fazla yük olmadan çocuğun okul öncesi eğitim alması sağlanacaktır'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı