Gündem Haberleri

  En çok iş kazası küçük işletmelerde

  Hürriyet Haber
  31.12.2001 - 14:00 | Son Güncelleme:

  Türk-İş Üçüncü Bölge Başkanı Mustafa Kundakçı, iş kazaları ve meslek hastalıklarının genelde 50`den az personeli olan işyerlerinde ortaya çıktığını belirterek, bu işyerlerinde işyeri hekimi yokluğunun önemli bir sorun olduğunu söyledi.

   Kundakçı, Türkiye`nin iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından durumunun hiç de iç açıcı olmadığını ve dünya sıralamasında önlerde yer aldığını kaydederek, işyerlerinde alınan önlemlerin yetersiz olduğunu savundu.

    Sanayi sektöründe 50 ve daha fazla sayıda işçinin çalıştığı işyerlerinde, işyeri hekiminin görevlendirilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatan Kundakçı, işyerlerinin önemli bir bölümünün bu konuda duyarlı bir yaklaşım içinde olduğunu anlattı.

    Kundakçı, iş kazaları ve meslek hastalıklarının çoğunlukla işçi sayısı 50`nin altında olan işyerlerinde meydana geldiğini ifade ederekşöyle dedi:

    ``Bu kapsamdaki işyerlerinden ikisi ya da dördü biraraya gelip ortak sağlık birimi oluşturarak bir revir kurabilir ve işyeri hekiminin görevlendirilmesini sağlayabilir. Söz konusu işyerlerindeki iş kazaları ve meslek hastalıklarının çokluğu dikkate alındığında ortak sağlık birimi kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor.``

    İşyeri hekiminin ücretinin işveren tarafından ödendiğini ifade eden Kundakçı işverenin bu yüzden alacağı önlemlere yeterince önem vermediğini dile getirdi. Mustafa Kundakçı işyeri hekiminin ücretini SSK`nın ödemesini istedi.

      TABİP ODASI    

    İzmir Tabip Odası Başkanı Fatih Sürenkök de, İzmir`de 50 ve daha fazla sayıda işçi çalıştıran ancak işyeri hekimi bulunmayan işyerlerini belirlediklerini vurgulayarak bu işyerlerine başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

    İşyeri hekimi ihtiyacının karşılanması için yapacakları başvuruların dikkate alınmaması halinde konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendikalara bildireceklerini belirten Sürenkök, gerekli görülürse savcılığa da suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

    Sürenkök, işyeri hekimlerinin sahip olduğu işlev gözönüne alınarakişyerlerinin hekim ihtiyacının karşılanması konusunda gereken duyarlılığın gösterilmesini istedi. Fatih Sürenkök ayrıca, işyeri hekimlerinin SSK adına hizmet verdiğini bu nedenle, aldıkları ücretin bir bölümünün bu kurum tarafından karşılanabileceğini belirtti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı