Gündem Haberleri

  En büyük sevkiyatımız

  Hürriyet Haber
  27.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, depremden bir saat sonra Van ve Erciş’e sevkıyat yapmaya başladıklarını belirterek, “48 saat içerisinde de 20 bin çadırı afet bölgesine göndererek Kızılay tarihinin en büyük afet sevkıyatını gerçekleştirdik” dedi.

  Tek sıkıntı çadır
  Akar, deprem anından sonra yaptıkları çalışmalara ilişkin dün düzenlediği basın toplantısında, “Tek eksiğimiz çadır. Bölgedeki çadır ihtiyacının giderilmesi için 120 bin adet çadıra ihtiyacımız var. Çünkü 600 bin insan artçı depremlerin sürmesi sebebiyle evine giremiyor. Ortaya çıkan çadır ihtiyacının sebebi budur” dedi. Akar, yardım malzemelerinin zamanında ulaştırılmadığı ve yetersiz kalındığı yönündeki iddialara şöyle yanıt verdi: “Çadır sıkıntısının olduğunu kabul etmekteyiz. Depolama, bakım, sevkıyat ve maliyet açısından zor bir süreçtir. Türkiye şartlarında 50 bin çadır depolama imkânımız var. Türk Kızılay’ı stoklarında 46 bin çadır bulunmaktadır.  Çadırlarımızın yazlık kışlık dayanıklı dayanıksız diye sınıflandırmaya tabi tutulamaz.”
   146 profesyonel 243 gönüllü toplam 377 Kızılay görevlisinin afet bölgesinde görev yapmakta olduğunu belirten Akar, “Organizasyon zafiyeti yok. Devletimiz ve Türk Kızılayı duruma hâkim” diye konuştu.                                               
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı