Gündem Haberleri

  En büyük alçı fabrikası doğalgaz yokluğu yüzünden üretimini erteledi

  Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR, (DHA)
  10.02.2011 - 18:36 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE ve Avrupa’nın en büyük alçı ve alçıpan entegre tesisini Diyarbakır’da kuran Karavil Grup, tesisin bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi’ne doğalgaz verilmemesi nedeniyle üretimlerini ertelediğini açıkladı. Karavil Grup Başkanı Abdulkadir Karavil, "Doğalgaz sadece bizim fabrikada üretim maliyetini yüzde 30 oranında etkilemektedir. Doğalgaz olmadığı için üretim tarihini erteliyoruz” dedi.

  Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi’ne (TEDAŞ) bağlı Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde 228 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Karavil Grup, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde 2009 yılında yapımına başladığı Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük entegre kalsit, alçı, alçıpan, yapı kimyasalları ve profil fabrikasının tanıtımını yaptı. Fabrika yapımı tamamlanıp bugün üretime geçmesi gereken fabrikanın bulunduğu Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ne doğalgaz verilmemesi nedeniyle Karavil Grup, maliyetlerin yüksek olacağını göz önünde bulundurarak üretime geçişini şimdilik erteledi.

  Fabrikayı basın mensuplarına gezdiren Karavil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Karavil, günlük üretim kapasitesi 1200 ton olan tesisin dünyanın 5’nci, Avrupa’nın en büyük fabrikası olduğunu söyledi. Karavil, tesiste üretilecek ürünlerin Rusya, Azerbaycan, Irak, Suriye, İspanya ve Kıbrıs gibi bir çok ülkeye çok sayıda ihraç yapabileceklerini söyledi.

  "DOĞALGAZ GELMEZSE BAŞKA YERE TAŞIYABİLİRİZ"

  25 milyon euro tutarındaki alçı ve alçıpan entegre tesisi yatırımında ilk hedefin uluslararası bir marka yaratmak olduğunu belirten Abdülkadir Kravil, şunları söyledi:"Diyarbakır’ın makus talihini kırmaktır. Bir kentin sanayisinin gelişmesi organize sanayi sitesinin altyapısının eksiksiz olmasına, çevre yollarının yapılmasına ve demir yolu ile taşıma yapılması gibi etkenlerin aktifliğine bağlıdır. Ancak Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesine hala doğalgaz verilmediği gibi ne zaman getirileceği konusu da belirsizdir. Doğalgaz sadece bizim fabrikada üretim maliyetini yüzde 30 oranında etkilemektedir. Doğalgaz olmadığı için üretim tarihini erteliyoruz. Organize sanayi bölgesine doğalgaz verilmezse bin kişiye istihdam sağlayacak yatırımı başka yerlere taşımak zorunda kalacağız.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı