Gündem Haberleri

  En başarılı bankacı, en yolsuz ülkeden çıktı

  BBC Türkçe
  10.01.2011 - 13:47 | Son Güncelleme:

  Dünyada en fazla yolsuzluk yapılan ülke neresi denince ilk akla gelen yer Nijerya. Ancak Nijerya Merkez Bankası başkanı iki uluslararası bankacılık ödülüne layık görüldü.

  En başarılı bankacı, en yolsuz ülkeden çıktı      

   

  Mallam Lamido Aminu Sanusi, saygın Bankerdergisince, hem Afrika kıtası hem de dünya genelinde "2010 yılının en iyi Merkez Bankası yöneticisi" seçildi.

   

  Derginin editörü Brian Caplen, jürinin bazı adaylar konusunda genel bir uzlaşma içinde olduğunu; ancak iş yılın en iyi merkez bankası yöneticisini seçmeye geldiğinde, Sanusi'nin oybirliğiyle seçildiğini ifade etti.

   

  Kapsamlı reformlar

  49 yaşındaki bankacı, Merkez Bankası başkanlığına 2009 yılının Haziran ayında atandı.   

   

  Sanusi, Nijerya'da büyük kriz içindeki mali sektörü kurtardığı için övgüyle söz edilen bir isim.

   

  Öyle ki Nijerya'yı küresel düzeyde yatırımcıların hedefi ve Afrika'nın en fazla umut vaat eden pazarlardan biri haline getiren reformların geçmesini sağladı.

   

  Derginin Nijerya temsilcisi Kunle Ogedengbe, Sanusi'nin, çökme eşiğine gelen 24 bankanın kurtarılmasını amaçlayan radikal bir yolsuzlukla mücadele kampanyası başlattığının da altını çizdi.

   

  Ogedengbe "Sanusi'nin başlattığı reformlar, bankacılık sektörünü sağlıklı hale getirmek için şarttı. Bu reformlar olmasaydı, Nijerya yeni bir banka krizine sürüklenecekti" diye konuştu.

   

   
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı