Gündem Haberleri

  Emniyetten kapkaça çözüm önerileri

  Kemal Yurteri / CNN TÜRK
  26.02.2005 - 16:40 | Son Güncelleme:

  Emniyet uzmanları, kapkaç suçlarının engellenmesi için kapsamlı çalışma yaptı. 46 maddelik çözüm paketinde kapkaç suçu için öncelikle çalıntı mal satışına, özellikle cep telefonlarının ikinci el satışına kesin ve bağlayıcı düzenleme getirilmesi istendi. Polise göre, cep telefonları kolay paraya çevrildiği için kapkaççıların gözdesi.

  Emniyetin çözüm önerisinde, kapkaç suçuna sahipsiz çocukların karıştığına dikkat çekilerek, öncelikle yerel yönetimlerin ve kurumların harekete geçmesi istendi.

   

  Otomobillerle yapılan kapkaç olaylarında çoğunlukla kiralık araçların kullanıldığını belirleyen Emniyet, araç kiralama şirketlerine özel izin alma ve Emniyete bildirimde bulunma zorunluluğu getirilmesiniistiyor.

   

  Uzmanlara göre, kapkaççılar kiralık araç dışında, çalıntı otomobil ve motorsikletlerle de hareket ediyor. Bu nedenle plakasız ve çalıntı araçlara yönelik izlemenin daha sıkı yapılması öneriliyor.

   

  KAPKAÇ NEDENLERİ

   

  İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde yaşayanlar için ciddi tehdit oluşturan kapkaç olaylarında saldırıyı gerçekleştirenler, bu suçu alışkanlık haline getirmiş durumda.

   

  • Emniyet'in yaptığı araştırma, gözaltına alınanların yüzde 72'sinin sabıkalı olduğunu gösterirken, 420 sanık için yapılan incelemede 197'sinin parasızlık nedeniyle , 28'inin teşvikle, 90'ının kolay para kazanmak için, 77'sinin de kapkaçı meslek edindiği için suça karıştığını ortaya çıkardı.

   

  SOKAKTA GÜVENLİK ARTIRILMALI

   

  Sokaklarda güvenlik önlemlerinin artırılması da öneriler arasında. Çıkabilecek olaylar için sürekli 'beklemede' tutulan çevik kuvvet ve özel harekat timlerine mesaileri uygun olması halinde, belirli saatlerde kalabalık alışveriş merkezleri ve sokaklarda sivil görev verilmesi isteniyor.

   

  Polis, kapkaç suçunun yoğun işlendiği bölgelere polis noktaları kurmayı da çözüm yolu olarak görüyor. Emniyet, basit hırsızlık suçundan ceza alanların deneyimli hırsızlarla aynı koğuşta yatırılmalarını da sakıncalı buluyor.

   

  Suçluların daha kolay yakalanması için hırsızlık olaylarının çok yaşandığı bölgelerin kapalı devre kamera sistemleriyle izlenmesi de öneriliyor. Emniyetin hazırladığı bu çalışmanın önümüzdeki günlerde kapkaç olaylarının ele alınacağı güvenlik zirvesinde ele alınması bekleniyor.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı