Gündem Haberleri

  Emniyet'ten "alkol" açıklaması

  Hürriyet Haber
  31.08.2012 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Emniyet Genel Müdürlüğü, “rızasız alkol testi yapılamaz” iddiasına ilişkin, trafik zabıtasınca teknik cihazlar kullanılarak yapılan alkol denetimlerinin mevzuata uygun olduğunu bildirdi. Geçtiğimiz günlerde, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, mevzuatta boşluk olduğunu, Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki (CMK) ayrık düzenlemenin özel kanunlarda yeterli karşılığı bulunmadığını, polisin sürücünün rızası olmadan nefes ve kan yoluyla alkol testi yaptırmayacağını söylemişti.

  Emniyet Genel Müdürlüğü, bir öğretim üyesinin “rızasız alkol testi yapılamaz” iddialarına ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine yaptığı açıklamada, Anayasa'nın 17. maddesine göre kişinin zorla muayene edilemeyeceği ancak aynı maddede yer alan “kanunda yazılı haller dışında” ifadesiyle, kanunlarla kısıtlama getirilebileceğinin açıkça vurgulandığını kaydetti.  

  Buna göre, Karayolları Trafik Kanunu'nun 48. maddesinde “alkollü içkilerin etki dereceleri ve kandaki miktarlarının tespiti amacıyla, trafik zabıtasınca teknik cihazlar kullanılacağı”nın yazılı hükme bağlandığına dikkati çekilen açıklamada, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili maddelerine göre üst sınırı iki yıldan daha az hapis cezasını gerektiren suçlarda kişiden kan ve benzeri biyolojik örneklerle saç, tükürük, tırnak gibi örnekler alınamayacağı vurgulandı.

  5271 sayılı CMK'nın 75. maddesinin 7. fıkrasındaki “Özel kanunlardaki alkol muayenesine ve kan örneği alınmasına ilişkin hükümler saklıdır” şeklindeki düzenlemeye işaret edilen açıklamada, trafik zabıtasınca teknik cihazlar kullanılarak yapılan alkol denetimlerinin mevzuata uygun olduğu belirtildi.
  Açıklamada, “sürücünün alkol testini kabul etmemesi durumunda izlenecek yol ve yaptırım konusunda düzenlemenin olmadığına” yönelik iddialara ilişkin ise şunlar kaydedildi:

  “Sürücünün trafik zabıtasına ölçüm yaptırmaması nedeniyle götürüldüğü sağlık kuruluşunda alkol ölçüm cihazına üflememesi veya kan vermemesi ve polise direniş göstermesi durumunda 2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nun 16. maddesinde yer alan 'Polis, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkilidir' hükmü gereğince şahsın mukavemetini kıracak ölçüde ve bu amaca yönelik olarak zor kullanılabilmekte, şahsın mukavemeti Türk Ceza Kanunu'nun 'Görevi yaptırmamak için direnme' başlıklı 26. maddesinde yer alan yoğunlukta olması durumunda şahıs hakkında adli işlem yapılarak Cumhuriyet Başsavcılıkları'na sevk edilmektedir.”

  Açıklamada alkol denetiminin teknik cihaza nefes üflemesi yoluyla yapılan bir tespit işlemi olduğu ve alkol denetimlerinin, trafik güvenliğini sağlamak, can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla yapıldığı ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı