Gündem Haberleri

  Emniyette dayak iddiası

  Ozan URAL/İSTANBUL, (DHA)
  30.12.2009 - 14:16 | Son Güncelleme:

  İNSANİ Müdafaa ve Kardeşlik Derneği Başkanı (İMKANDER) Nuray Bezirgan, gözaltında bulunan bir Çeçen çocuğu hastaneye götürmek için gittikleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde eşiyle birlikte tekme-tokat dövüldüğünü ileri sürdü.

  Nuray Bezirgan'ın iddiasına göre, Luiza Uzueva 4 çocuğu ve Çeçenistan'ın başkenti Grozni'deki İslam Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan çalışan Cezayir asıllı eşi, ülkelerindeki baskılar yüzünden bu yılın başında Türkiye'ye kaçtı.

  Çeçen Luiza Uzueva ile eşi, vizelerinin bitmesine yakın bir zamanda ikamet izni için başvuru yaptı. Ancak bunun sonucunu beklemeyen polis, 24 Kasım günü ailenin Çarşamba'daki evlerine geldi. Evde bulunan Luiza Uzueva ile çocukları Abdul (13), Sumaya (12), Sukhayla (11) ve Salah (10) gözaltına alındı. Çeçen anne ve çocukları ile daha sonra gözaltına alınan Luiza Uzueva'nın eşi L.U., Kumkapı'daki Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne konuldu.

  KAMUOYUNA YANSITTI DİYE

  Eşi ve çocukları ile bir aydır Şube'de tutulan Luiza Uzueva’nın erkek kardeşi İMKANDER'e başvurarak yardım estedi. Başkan Nuray Bezirgan, eşi ile birlikte Şube'ye giderek aile hakkında bilgi almaya çalıştı. Gözaltına alınan Nuray Bezirgan ile eşi, astım tedavisi kesilen çocuklardan birini hastaneye götürmek istediler. Ancak polis ailenin dramını basın yolu ile kamuoyuna yansıttığı için Nuray Bezirgan'a saldırdı. Polisler şikayetçi olmamaları konusunda karı-kocayı ikna etmeye çalıştı. Ancak Nuray Bezirgan'ın eşi şikayette israr edine gözaltına alındı.

  ÇOCUKLAR ŞUÇLULARLA AYNI KOĞUŞTA

  Nuray Bezirgan, ailenin çocukları Abdul, Sumaya, Sukhayla ve Salah çok zor şartlar altında ve adi suçlara karışmış yabancılarla aynı koğuşta tutulduklarını ileri sürdü.

  Olaylara tanık olduğunu söyleyen Luiza Uzueva’nın erkek kardeşi İ.U. "Müslüman bir ülke diye buraya geldik. Bizim hiçbir suçumuz yok, biz burda yaşamak istiyoruz, ben şahsen burda okumak ve çalışmak istiyorum. Türkiye’den hiç böyle birşey beklemiyorduk. Burayı Müslüman bir ülke sanıyoruz. İnsan haklarına da zıt birşey bir kadına el kaldırılması, hiçbir yerde böyle birşey yok" dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı