Gündem Haberleri

  Emniyet'te Çin malı 'delik yelek' alarmı

  Hürriyet Haber
  17.10.2011 - 09:14 | Son Güncelleme:

  Başta terörle mücadele polisleri olmak üzere binlerce güvenlik görevlisinin olası çatışmalarda kurşunlardan korunmak için giydiği çelik yeleklerin bir kısmının Avrupa ya da ABD markalarının sahte etiketleriyle Türkiye'ye sesiz sedasız sokulan Çin malı yelekler olduğu ortaya çıktı. Çin malı çelik yelekler üç ayda kuşun geçirmezlik özelliğini yitirip normal kumaşa dönüşüyor. Bilmeden bu yelekleri giyen binlerce güvenlik görevlisi risk altında...

  Akşam Gazetesi'nden Bülent Şanlıkan'ın haberine göre, adı çelik olmasına karşın metal kullanılmayan, özel bir kumaştan yapılan ABD ve Avrupa malı yeleklerin dayanıklılık ömrü ortalama 5 yıl olmasına karşın, sahte etiketlerle satılan Çin işi yeleklerin ömrünün en fazla üç ay olduğu, bu süreden sonra sıradan kumaşa dönüştüğü belirtildi. Kaliteli balistik yeleklerin fiyatları ise 400 ila 800 euro arasında değişirken Çin işi taklit yelekler 100 ila 300 dolar arasında satılıyor. Çin malı yeleklerin, piyasadaki orijinal yeleklerden kat kat ucuz olduğu için özellikle özel güvenlik şirketlerince tercih edildiği, sahte etikete kanan bağışçılar aracılığıyla Emniyet'te kadar girdiği iddia edildi.

   

  Yeleklerdeki bu açığı tespit eden güvenlik araç ve gereçleri uzmanı Halil Acar, özellikle karakollara bağışlanan çelik yeleklere dikkat çekti. Acar, ''Bu tür alımlarda mutlaka çelik yeleklerin test edilmesi gerekir. Hayırlı bir iş yapalım derken Çin malı yeleklerin satın alınması söz konusu olabiliyor. Bu tür durumlarda alımı yapacak kurum, kuruluş ya da kişilerin yanlarında mutlaka konunun uzmanı kişilerle hareket etmesi gerekir. Aksi takdirde balistik yelek yerine üzerine giyilecek boş bir ağırlık satın alınmış olunur'uyarısında bulundu.

   

  KALBURA DÖNDÜ

  Türkiye'ye gerek kaçak, gerekse farklı bir malzemeymiş gibi sokulan Çin malı çelik yeleklerin, yaptıkları deneme atışlarında kurşunu geçirdiğini tespit eden Acar, bu yeleklerden birine poligonda atış testi uyguladı. 'Kurşun geçirmeyen' Çin malı yelek testte deyim yerindeyse kalbura döndü. Kurşun geçirmezlik özelliğini yitiren ve delikli etamin kumaşından farksız hale gelen bu yeleklerin piyasadan toplatılmaması halinde terörle mücadele polisinden banka görevlisine kadar birçok güvenlikçinin hayatı risk altında olacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı