Gündem Haberleri

  Emniyet'e de YAŞ modeli

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  POLİSLERİN tayin ve terfilerini düzenleyen yasa, Kanun Hükmünde Kararname'yle kökten değiştirildi. Türk silahlı Kuvvetleri'ndeki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) örnek alınarak yapılan yeni düzenlemeye göre, üst rütbede 5 yıldan fazla bekleyenler kadrosuzluk nedeniyle emekli edilecek. Ayrıca, tayin ve terfiler, kıdem ve liyakat usulüne göre yapılacak. Atamalarda politikacıların etkisi olmayacak. Yasayla emniyet teşkilatında YAŞ benzeri Yüksek Değerlendirme Kurulu (YDK) oluşturuldu. Tayin ve terfileri bu kurul yapacak.

  Yüksek Değerlendirme Kurulu (YDK) ile otomatik terfinin önüne geçilirken, her yıl toplanacak olan YDK, terfi, atama ve kadrosuzluk nedeniyle zorunlu emeklilikleri belirleyecek.

  Dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğe göre, bundan böyle Emniyet teşkilatındaki terfi ve atamalar Haziran ayında yapılacak.

  Yasa değişikliğine göre, başkomiserlikten Emniyet Amirliğine ve 3'ncü sınıf Emniyet Müdürlüğünden 2'ncı sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi edebilmek için ayrıca, çıkarılacak yönetmeliğe uygun olarak sözlü ve yazılı sınav yapılacak.

  1'inci Sınıf Emniyet Müdürü rütbesinde bulunanların sayısını 500'e, 2'nci Sınıf Emniyet Müdürlerinin sayısını ise 800'e indirilecek. KHK'nin yürürlüğe girmesinden önce polislikten amirliğe geçenler, Polis Akademisi Mezunlarıyla aynı kategoride değerlendirilecek.

  KHK ile, polis memurluğundan amirliğe geçiş de zorlaştırıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı