Gündem Haberleri

  Emniyet’te rütbe ve kıdem krizi çıktı

  Toygun ATİLLA / Süleyman KAYA/İSTANBUL
  21.03.2005 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Emniyet Teşkilatı, ilginç bir personel krizi yaşıyor. Kriz, lise mezunu olarak teşkilata girip, üniversiteyi bitiren "Orta K"lılar ile akademi mezunu polisler arasında çıktı.

  EMNİYET Amirliği rütbesine yükselmek için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran ‘Orta K’lı’ personel, askerlik sürelerini rütbeden saydırdı. 455 Orta K’lı başkomiser, böylece akademi mezunu 1526 başkomiserin rütbe ve kıdem olarak önüne geçti. Bu durumdan akademi mezunu kadın polisler de etkilendi. Askerlik yapmayan kadın komiser ve başkomiserler de rütbe ve kıdem olarak Orta K’lı başkomiserlerin gerisine düştü. Bu durumun, emniyet içindeki hiyerarşik yapıyı bozacağı, yetki ve sorumlulukların kullanılmasında önemli sorunlar yaşanacağı öne sürüldü.

  Akademi mezunu başkomiserler, yarın Meclis’te görüşülecek kanun tasarısında gerekli düzenlemenin yapılması için girişimlere başladı. Kanunun yürürlüğe girmemesi için kendi aralarında çalışma grubu oluşturan ve internet sitesi kurarak forumlar düzenleyen 1996 mezunu başkomiserler, TBMM’de milletvekilleri ile görüşmeye başladı.

  Üst düzey bir emniyet yetkilisi, Orta K’lı başkomiserlerin, akademi mezunu başkomiserlerin rütbe ve kıdem olarak önüne geçmesi ile Emniyet teşkilatı içinde tüm dengelerin değişeceğini ve hiyerarşik yapıda bozulma olacağını öne sürdü. Orta K’lı başkomiserlerin birçoğu Açık Öğretim Fakültesi mezunu olduğuna, Polis Akademisi mezunlarını ise yabancı dil bilen ve iyi eğitimli polisler olduğuna dikkat çekilerek k anun maddesinde düzenleme yapılmaz ise ortaya çıkacak sorunların ‘Emniyet içinde istenen kaliteli personel oluşumunu tümüyle zedeleyeceği’ belirtildi.

  Polis provası köprü trafiğini felç etti

  Boğaziçi Köprüsü’nün üç şeridi, dün sabah Polis Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan prova ve gösteri amaçlı çekimler yüzünden 2 saat süreyle trafiğe kapatıldı. ‘Şahihler’ adı verilen motorlu trafik ekipleri ve ‘Yunuslar’ olarak bilinen motorlu asayiş ekipleri, konvoy halinde köprü üzerinden Avrupa Yakası’na geçtiler. Bir polis helikopterinin de havadan katıldığı prova ve gösteri amaçlı çekim, birkaç kez tekrarlandı. Prova yüzünden köprü trafiğindeki akış bir şeride düştü. Bu durum, sürücüler ile polisler arasında tartışmaya neden oldu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı