Gündem Haberleri

  Emniyet, Ethem Sarısülük'ü vuran polisin ismini açıkladı

  Fevzi KIZILKOYUN - Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  18.06.2013 - 11:14 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı’na destek eyleminde Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olduğu iddia edilen polis memurunun kimliği savcılığa, silahı ise kriminal incelemeye gönderildi. Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar, A.Ş isimli polis hakkındaki soruşturmanın sürdüğünü, savcılığın ifadesine başvuracağını söyledi.

  /images/100/0x0/55eaa1f4f018fbb8f88cbb87Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı, ön otopsi raporu ve Jandarma bilirkişinin raporu ile görgü tanıkları, olay yeri MOBESE ve güvenlik kameralarının görüntülerini inceledi.

  Avukat Bayraktar, ölümün silahla olduğunun kesinleşmesi ve raporların incelenmesinin ardından savcılığın emniyetten, polisin ismi ve silahını istediğini anımsattı. Bayraktar, Emniyetin, A.Ş, isimli polisin bilgilerini ve silahını savcılığa ilettiğini açıkladı.

  Bayraktar, “Savcı, polis memurunun ifadesini alacak. Silahı da kriminal inceleme için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Biz jandarma kriminale gönderilmesini bekliyorduk. Neden İstanbul’a gönderildiğini de savcılıktan öğreneceğiz” dedi.

  SARISÜLÜK'ÜN AĞABEYİ DURAN KADININ YANINDA

  /images/100/0x0/55eaa1f4f018fbb8f88cbb89Taksim Atatürk Kültür Merkezi önünde, Atatürk posteri ve Türk Bayrağına bakarak sabit durma eylemi başlatan bir kişinin eylemine Ankara’dan da destek geldi. Yonca S. isimli vatandaş, Ethem Sarısülük’ün öldürüldüğü yerde eylem başlattı. Yonca S.’ye 50 kişilik bir grup da destek verdi. Destek verenler arasında Ethem Sarısülük’ün ağabeyi bisi Mustafa Sarısülük de var.

  Eylemden sabah saatlerinde haberleri olduğunu belirten Mustafa Sarısülük, “Ethem ve diğer çocukların yaşamını yitirmesi tüm annelerin yüreğinde derin bir yara bıraktı. Yonca Hanım, Ethem kardeşimin vurulduğu yerde sesiz bir eylem başlatmış. Duyar duymaz ona destek için geldik” dedi.

  ETHEM'İN VURULDUĞU YERDE DURMA EYLEMİ / Foto Galeri

  Yonca S. ise Hürriyet’e şunları söyledi:

  ''ETHEM OLABİLİRDİM''
  “Ben Ethem vurulduğunda da cenazesi kaldırılmak istendiğinde de buradaydım. İzin verilmediği için cenazeye gidip saygımızı gösteremedik. Ailesiyle acılarını paylaşamadık. Ben de Ethem ya da Dilan olabilirdim. Öldürenin kim olduğu belliyken, bu kadar zaman saklanması çok büyük bir haksızlık. Kimse böyle bir uygulamayı hak etmiyor. Hele ölenler hiç hak etmiyor. 44 yaşında bir anneyim. Ethem’in vurulduğu yerdeki karanfilleri bile süpürmüşler. Haksızlıklara dur demek için arabamı saat 01.00 gibi park edip sessiz eyleme başladım. Yaklaşık 50 kişi bana destek verdi. Polis ve TOMA’lar gece karşımızda durdu. Tazyikli su sıkmak için fıskiyeleri bize doğrulttular. Sonra bir polis geldi. ‘Eyleminin amacı ne?’ diye sordu. Ben de ‘amacı yok duruyorum’ dedim. ‘Adın ne?’ dedi. ‘Vatandaş’ dedim. Sonra gittiler. Şu anda hala eyleme devam ediyorum.”


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı