Gündem Haberleri

  Emniyet: Arşivlerimiz halka açık

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 13:39 | Son Güncelleme:

  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Arslan, emniyet teşkilatının gizliliği gerektiren bilgi ve belgeler dışında, arşivinin vatandaşlara açıldığını bildirdi.

  Arslan, Emniyet Genel Müdürlüğü`ndeki haftalık basın toplantısına,Türk Milli takımını kutlayarak başladı. Arslan, Ramazan ayının da Türkiye`ye barış, mutluluk ve huzur getirmesini diledi.

  Günümüzde huzur ve barış ortamının eskisinden çok daha önemli ve pahalı olduğunu kaydeden Arslan, emniyet teşkilatının kendisinden beklenen fonksiyonları yerine gemek için geleceğe çok yönlü hazırlandığını ifade etti. Emniyet teşkilatının kendisini sürekli yenilediğini ve sorunlar karşısında çözümler ürettiğini anlatan Arslan, Emniyet Genel Müdürlüğü`nün açtığı 3 internet sitesinin 10 Nisan 2001 tarihinden bu yana 469 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini bildirdi.

  Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan, arşivlerin bir milletin en değerli hazinelerinden biri olduğuna dikkati çekerek, Emniyet Genel Müdürlüğü`nün de bu kapsamda çok geniş bir arşive sahip olduğunu belirtti. 156 yıllık bir geçmişe sahip olan Türk emniyet teşkilatının arşivinin halka açılması kararını aldıklarını belirten Arslan, gizliliği gerektiren bilgi ve belgeler dışında araştırma yapmak isteyen herkesin arşivlerinden yararlanabileceğini kaydetti.

  HAFTALIK ÇALIŞMALAR

  Emniyet birimlerinin bir haftalık çalışmaları hakkında da bilgi veren Feyzullah Arslan, ülke genelinde terör nitelikli 23 olayın meydana geldiğini, yapılan operasyonlarda 127 örgüt mensubunun sağ, 1 örgüt mensubunun yaralı, 1`inin de ölü olarak ele geçirildiğini söyledi.

  Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda ise çok miktarda sahte döviz, 161 kilo eroin, 385 litreasetik-anhidrit ele geçirildiğini vurgulayan Arslan, organize suçlara karışan 57 kişinin yakalandığını ifade etti.

  Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturan ve teşekkülün başı olduğu kaydedilen Cesur Özbay adlı kişinin de Almanya`da yakalandığınıve Türkiye`ye iade edileceğini belirten Arslan, Özbay`ın çok sayıda suçtan arandığını vurguladı.

  Yurt genelinde meydana gelen 40 asayiş olayında ise 36 kişinin öldüğünü, 12 kişinin yaralandığını belirten Arslan, olaylarla ilgili 667 kişinin gözaltına alındığını, bu olaylarda 6 silah ele geçirildiğini söyledi. Arslan, trafik kazalarında son bir haftada, 78 vatandaşın öldüğünü, 87 kişinin de yaralandığını bildirdi.

  Türkiye Jokey Kulübü ile yapılan görüşme sonucu, 20 Kasım 2001 günü Ankara 75. Yıl Hipodromu`nda ``Polis Koşusu`` düzenlenmesinin kararlaştırıldığını belirten Arslan, koşuda birinci gelecek atın sahibi ve jokeyine kupa ve şilt verileceğini bildirdi.

  Toplantıdan sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Feyzullah Arslan, bir gazetecinin, bazı basın-yayın organlarında yer alan çevik kuvvetin 76 ilde kaldırılacağına dair haberlerin hatırlatması üzerine,Türk emniyet teşkilatının daha etkin çalışması için her zaman her konuda araştırma yapıldığını belirtti. Arslan, ``Arkadaşlarımız, çevikkuvvet konusunda da gerekli araştırmayı yapıyor. Yapılacak araştırmalar sonucunda bu konuda gereken karar verilecektir`` dedi.  


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı