GeriGündem Emlak vergisi sorgulama işlemi nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emlak vergisi sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Emlak vergisi sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Emlak vergisi sorgulama işleminin nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar emlak vergilerini T.C kimlik no bilgileri ile kolayca sorgulayabiliyorlar. İşte emlak vergisi sorgulama işleminin detaylar.

Emlak vergisi; arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak tahsil edilen bir vergidir. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi kapsamında online olarak borç sorgulama ve ödeme işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. İşte detaylar.

Emlak vergisi nasıl ve neye göre hesaplanıyor ?

Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 49’uncu maddesinin (b) fıkrası uyarınca “takdir komisyonlarının arsalara ve araziye ait asgari ölçüde birim değer tespitine ilişkin dört yılda bir yapacakları takdirler, tarh ve tahakkuk işleminin yapılacağı sürenin başlangıcından en az altı ay önce karara bağlanarak arsalara ait olanlar takdirin ilgili bulunduğu il ve ilçe merkezlerindeki ticaret odalarına, ziraat odalarına ve ilgili mahalle ve köy muhtarlıkları ile belediyelere, araziye ait olanlar il merkezindeki ticaret ve ziraat odalarına ve belediyelere imza karşılığında verilmektedir.”

2018 emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır ?

Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyen vatandaşlar bu işlemleri belediyelerden veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebililir.

2018 emlak vergisi ne zaman ödenmeye başlayacak ?

Emlak Vergileri her sene iki eşit taksit şeklinde ödeniyor. 2017 yılında emlak vergisinin birinci taksiti mart ayında, 2. taksiti ödemeleri ise Eylül ayında yapılmıştı. 2018 yılı ile ilgili ödeme takvimi henüz belli olmadı ancak açıklanır açıklanmaz yine bu haberimiz üzerinden bu bilgiyi öğrenebilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle