Gündem Haberleri

  Emir Komuta Zinciri

  Hürriyet Haber
  02.02.2005 - 14:23 | Son Güncelleme:

  Seymour M. Hersh
  Agora Kitaplığı

  Günümüzden 25 yıl önce Amerika’nın Vietnam’daki My Lai katliamını ortaya çıkararak Pulitzer Ödülü’nü kazanan geçen yıl da Irak'taki Ebu Greyb hapishanesindeki işkence skandalını kamuoyuna duyuran deneyimli gazeteci Seymour M. Hersh'ün “Chain Of Command” adlı kitabı Emir-Komuta Zinciri adıla Türk okuruna sunuluyor. Agora Kitaplığı tarafından 15 Şubat'ta yayınlanacak olan kitapta Hersh, ABD’deki 11 Eylül saldırılarından itibaren gelişen olayların ayrıntılı analizlerini yapıyor.

  New Yorker'da yazmaya devam eden Hersh'ün kitabı ABD'de yayınlanışının ilk haftasında New York Times’ın çok satanlar listesinin ilk sıralarına yerleşmişti. Usta gazeteci kitabında Irak Savaşı’nın ayrıntılarını gözler önüne seriyor.

  Kitap, ABD’nin 11 Eylül öncesindeki istihbarat başarısızlıklarına, Afganistan ve Irak’la ilgili savaş sonrası planlara, Pakistan’ın nükleer programına, Ebu Greyb’te yaşananların iç yüzüne yer veriyor ve okura Amerika’nın karanlık sırlarını açığa çıkaran alternatif bir tarih okuması sunuyor.

  “Emir-Komuta Zinciri” The New Yorker editörlerinden David Remnick’in önsözüyle başlıyor ve aldıkları kararlarla dünyayı giderek çok daha tehlikeli bir yer haline getiren başkanların ve ideolojilerle kör olmuş yönetimlerin etkileyici birer portresini çıkarıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı