Gündem Haberleri

  Emin'in 'dağınık yatağı' yine kızdırdı

  Hürriyet Haber
  18.01.2002 - 13:24 | Son Güncelleme:

  İngiltere`de "Dağınık Yatağım" adlı modern sanat çalışmasıyla iç çamaşırlarından yaşamının en özel diğer birçok ayrıntısına kadar her şeyi ortaya döken Tracey Emin ile ülkenin en büyük sanat galerilerinden biri olan Modern Sanatlar Enstitüsü`nün Başkanı`nın arasında sert tartışmalar yaşanıyor.

  İngiltere`nin en etkili sanat kurumunun başkanlığını 3 yıldır yapan Ivan Massow`un, sanatın Emin`in de faaliyet gösterdiği ve sanatçının herhangi bir alana bağlı kalmadan duygularını serbest olarak ifade ettikleri biçimini "saçmalığın daniskası" olarak nitelemesi tartışmayı başlattı.

  Massow, Başbakan Tony Blair, Tate Galerisi yönetmeni Sir Nicholas Serota ve ünlü sanat eserleri satıcısı Charles Saatchi`yi de bu yeni ve "saçmasapan" türü bir şekilde desteklemekle suçlarken, Tate Galerisi`nin ortasına "kirli külotlar, pis içki bardakları, izmaritler, kullanılmış kadın bağlarıyla dolu bir yatak koyan" ve bu çalışmasını "Dağınık Yatağım" diye adlandıran Kıbrıslı Türk sanatçı Tracey Emin`e de sert ifadelerle eleştiriler yöneltti.

  Massow, Emin`i, "içinde bulunduğu akımın dışına çıkma şansı bulunmayan bir kişi" olarak tanımlarken, Emin de Massow`un bulunduğu makamın ağırlığında olmadığını ve istifa etmesi gerektiğini öne sürdü. 

  Emin, kendisini savunurken ayrıca, 12 yıl sanat eğitimi gördüğünü ve sadece son sergisinin bin kişi tarafından ziyaret edildiğini  belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı