Gündem Haberleri

  Emekliye, 58 YTL 'kaldırıma oturdun' cezası

  Cahit AŞKAR/YAYLADAĞI(Hatay), (DHA)
  07.10.2007 - 02:00 | Son Güncelleme:

  HATAY’ın Yayladağı Kaymakamı Süleyman Çelebi, kaldırımda oturup gazete okuyan emekli 45 yaşındaki Halil Demirci’ye ‘yaya yolunu işgal ettiği’ gerekçesiyle 58 YTL para cezası kestirdi.

  Önceki gün sıcaktan bunalan Milli Eğitim'de hizmetli memur olarak çalışırken ayağındaki sakatlık nedeniyle malulen emekli olan Halil Demirci, Tutlubahçe Mahallesi Atatürk Caddesi’ndeki evinin karşısında, kaldırımdaki çınar ağacının altına sandalye koyup, gölgesinde gazete okumaya başladı. İddiaya göre bir süre sonra 3 çocuk babası Demirci'nin yanına gelen Kaymakam Süleyman Çelebi, “Burada oturamazsın, kaldırımı işgal ediyorsun” dedi. Ardından, polise haber verip, Kabahatler Kanunu’nun 38’inci maddesine göre Demirci’ye 58 YTL para cezası kestirdi. Ceza, polis memurları Mustafa Eser ve Murat Kımırtı tarafından düzenlenen ceza tutanağı ile Demirci’ye tebliğ edildi.

  Kaymakamın ayrıca kendisine hakaret ettiğini ileri süren Halil Demirci, cumhuriyet savcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, “Böyle düzen mi olur? Türkiye’de ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Ben satıcı değilim, kaldırımı da işgal etmiyordum. Bu keyfi bir uygulamadır” dedi. Kaymakam Çelebi ise cezanın kaldırım işgali nedeniyle kesildiğini söylemekte yetindi.

  Kaldırımların işgaline karşı uygulanacak cezayı içeren Kabahatler Kanunu’nun 38’inci maddesinde “Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden, inşaat malzemesi yığan kişiye idari para cezası verilir” deniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı