Gündem Haberleri

  Emeklilikte son perde

  Hürriyet Haber
  09.01.2002 - 15:20 | Son Güncelleme:

  Hükümet, bütün kamu kurum ve kuruluşlarından, gönüllü emekli olmak isteyen işçilerin listesini 15 ocak 2002'ye kadar göndermelerini istedi. Bu rakamın 26 bin 500 işçiyi bulacağı hesaplanıyor.  Zorunlu emekliliğe gerek kalmadan gönüllülük çerçevesinde 50 yaşını aşmış kamu işçilerini emekli etmek isteyen Hükümet, iş yasası kapsamında işçi çalıştıran kamu kurum ve kuruluşlarından gönüllü emekli olmak isteyenlerin listesini istedi. 15 Ocak 2002 tarihine kadar Başbakanlığa iletilmesi istenen liste üzerinden son bir değerlendirme yapılacak ve emekli olmak isteyen işçilerin kıdem tazminatları karşılanabilirse işçiler emekli edilecek.  

  SORUNSUZ ÇÖZÜM ARAYIŞI

  Başbakanlık'ta yapılan ilk hesaplamalara göre, kamu kurumlarının 26 bin 500 civarında işçi emekli olmak üzere başvuru hazırlığında bulunuyor. İSDEMİR, Çaykur, Telekom ve Sümerbank'tan gönüllü emekliliğe başvuru hazırlığı yapan işçilerin 18 bin civarında olacağı tahmin ediliyor.

  Hükümet, 15 Ocak 2002'den sonra kavgasız bir çözüm için konuyu görüşmek üzere yeniden işçi sendikaları ile görüşmeler yapmayı planlıyor.  

  KAVGA İKRAMİYEDE SÜRECEK

  Hükümetle işçi sendikaları arasında emeklilikte yeni bir sorun yaşanmasa dahi, tasarruf tedbirleri paketinde yer alan işçilerin bir ikramiyelerinin ertelenmesine ilişkin düzenleme nedeniyle sorun çıkacağına kesin gözü ile bakılıyor. Hükümet bu pürüzü de en kısa zamanda Türk-İş ve diğer işçi sendikaları ile masaya oturarak çözmeyi planlıyor.

  Türk-İş, ikramiye ertelemesine sıcak bakmadığını ve sert bir tepki göstereceğini daha önce Baş bildirmişti.

  (ANKA)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı