Gündem Haberleri

  Emekliler 3 günlük açlık grevi başlattı

  Ergün AYAZ/İZMİT (Kocaeli), (DHA)
  05.08.2009 - 11:37 | Son Güncelleme:

  HÜKÜMETİN yüzde 1.83 oranında yaptığı zammı protesto eden Emekli-Sen Kocaeli Şube üyeleri yaşam şartlarının düzeltilmesi amacıyla dönüşümlü olarak 3 günlük açlık grevi başlattı.

  Emekli-Sen üyeleri, Kent merkezinde bulunan Sabri Yalım Parkı'nda ‘grev çadırı' kurdu. Hükümetin emekliye uyguladığı zammı protesto eden Emekli-Sen Kocaeli Şube üyeleri 3 gün boyunca dönüşümlü olarak açlık grevi yaparak taleplerinin yerine getirilmesini isteyecek. Siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği açlık grevi ile ilgili açıklama yapan Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, şöyle dedi:

  “Emeklilere yapılan yüzde 1.83'lük zamla açlık sınırının altında yaşamasını istiyorlar. Kocaeli Subesi olarak başlattığımız açlık grevi 3 gün sürecek. Uygulanan politikalar nedeniyle açlık grevindeyiz. Türkiye'de emeklilerin yüzde 95'i açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Emeklilerin yüzde 85'i hiç tatil yapmamış. Yüzde 34'ü hâlâ kirada oturuyor. Son çıkan yasayla emeklilerin maaşları iyice düşürüldü. 11 Ağustos da başbakanlığa yürüyerek sesimizi duyuracağız.”

  Emekliler olarak yapılan zamları protesto ettiklerini söyleyen öğretmen emeklisi Leyla Boyacı, “Dönüşümlü olarak açlık grevi başlattık. Emeklilere yapılan zamlar asla yeterli değil. Emekli torununa çocuğuna muhtaç durumda. Biz bu dayatmalardan yılmayacağız. Mücadelemezi sürdüreceğiz. Tüm emeklilerin ve tüm duyarlı insanlar ile ileride emekli olamayacak insanların bize destek vermelerini istiyoruz” dedi.

  Emeklilere gereken zammın yapılmasını talep ettiklerini söyleyen işçi emeklilerinden Nurhan Sarı, “Başbakanımızın emeklilere gereken zammı yapmasını istiyoruz. Bir milletvekiline yapılan zam ile emekliye yapılan zammı karşılaştırsınlar. 3 kuruşluk zam bizi geçindirmiyor. Bu ülkede 600 TL ev kirası, elektrik ve su faturası var. Biz gereken zammı talep ediyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı