Gündem Haberleri

  Emekli Orgeneral Kemal Yamak vefat etti

  hurriyet.com.tr
  27.07.2009 - 09:05 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin en kritik dönemlerinde kilit görevlerde bulunmuş emekli orgeneral Yamak vefat etti. Yamak Kıbrıs Barış Harekatı öncesi gizli operasyonları yönetmiş, Körfez Savaşı zamanı Özal'ın danışmanlığını yapmıştı. Son olarak TBMM'de farklı partilerde pek çok özel harpçi olduğunu açıklayarak gündeme damgasını vurmuştu.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/yamak1.jpgKıbrıslı Türkleri, Rumlardan korumak için gizli görevlerin gerçekleştirildiği dönemin Özel Harp Dairesi Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özal döneminde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevlerinde bulunan emekli Orgeneral Kemal Yamak, vefat etti.

  CHP İÇİNDE ÖZEL HARPÇİLER VAR

  Yamak "Gölgede Kalan İzler ve Gölgeleşen Bizler" ismiyle Doğan Kitap’tan piyasaya çıkan anılarında dönemin http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/yamak2.jpgCumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit’in "kontrgerilla" iddialarına yanıt vermiş ve bazı CHP milletvekillerinin de Özel Harpçi olduğunu açıklamıştı.
  Ecevit, doğudaki bir ilçede MHP'li Başkanın özel harpçi olduğunu bizzat bir generalin ağzından öğrenmiş ve bunu "Kontrgerilla var" diye açıklamıştı.

  KRİTİK DÖNEMLER KRİTİK GÖREVLER

  1924 yılında Amasya’nın Merzifon ilçesinde doğdu. 1945’te Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1971’de Tuğgeneral, 1975’te Tümgeneral, 1979’da Korgeneral ve 1984’te Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 1971-74 döneminde Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı yaptı. 24 Temmuz 1987 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan, 1 Eylül 1989 tarihinde yaş haddi nedeniyle emekli oldu. Turgut Özal’ın ölümüne kadar Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yaptı.

  Yamak için ilk tören yarın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda düzenlenecek. Kemal Yamak'ın cenazesi, Kocatepe Camisi'nde öğleyin kılınacak cenaze namazı sonrasında Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı