Gündem Haberleri

  Emekli Org. Başer: TSK'da yüzlerce Kürt subay var

  BOLU, (DHA)
  18.01.2006 - 11:45 | Son Güncelleme:

  Emekli Orgeneral Edip Başer, orduda Kürt kökenli yüzlerce subay, hatta general olduğunu ve bunların kendilerini hiçbir zaman Türk olmanın dışında bir ulusal kimlikle tanımlamadığını belirterek, “Hal böyleyken bugün kalkıp da ‘Kürt sorunu vardır’ demek, bilgisizliğe ve ihanete dayalı bir söylemdir” dedi.

  Genelkurmay eski İkinci Başkanı emekli Orgeneral Edip Başer, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde ‘Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye’ konulu bir konferans verdi. Konferansı AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık, öğretim üyeleri ve öğrenciler izledi. Konuşmasında Türkiye’nin iç ve dış güvenlik sorunlarına değinen emekli Orgeneral Başer, soru- cevap bölümünde bir öğrencinin Kürt sorununa ilişkin sorusunu yanıtladı. “Bu ülkede Kürt sorunu var” demenin çok yanlış olduğunu ifade eden emekli Orgeneral Başer şöyle dedi:

  “Benim parlamentomda, neredeyse parlamenterlerin yarısı temsili kendisini Kürt kökenli sayan insanlarım. Benim ordumda yüzlerce subay, hatta genaral o kökenden gelmiş insanlar. Kendilerini hiç bir zaman Türk olmanın dışında bir ulusal kimlikle tanımlamamış insanlar. Ama alt kimlikleri itibariyle Kürt kökenli, Çerkez kökenli, Boşnak kökenli olabilir. Hal böyleyken ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğundan bugüne kadar hiçbir vatandaşa ‘Sen falanca kökenlisin, sana o hizmeti vermiyorum’, ‘Sen filanca kökenlisin, seni bu vatandaşlık hakkından mahrum bırakıyorum’ gibi bir tavır olmamasına karşın, bugün kalkıp da ‘Bu ülkede Kürt sorunu vardır’ demek bana göre çok yanlıştır. Bu tamamen bilgisizliğe ve ihanete dayalı bir söylemdir.”

  "PAMUK EFENDİ"

  Bir öğrencinin sorusu üzerine Türkiye’de ifade özgürlüğü konusuna da değinen emekli Orgeneral Başer, Orhan Pamuk’u eleştirerek şöyle devam etti:

  “Pamuk efendinin ‘Türkler şu kadar Ermeni’yi kesmiştir, şu kadar Kürdü katletmiştir’ şeklinde inciler dökmesine karşılık, benim de bu şekilde aşağılık saldırılara maruz kalmadan yaşama özgürlüğüm olmalıdır. Benim öyle bir özgürlüğüm olmayacak, önüne gelen çıkacak, Avrupa’nın başkentlerinde bana, benim milletime ağzına gelen ne varsa söyleyecek. Ondan sonra ‘ifede özgürlüğü var, yargılayamazsınız, bunu tutuklayamazsınız, kanunlarınız buna geçmez’ diyeceksiniz. Ama öbür taraftan karnı aç, üstü başı açık bir adamı, fırıncıdan bir tane ekmeği çalarken yakalayıp cezaevine göndereceksiniz. Elbette bu suçtur. Bunu savunmak için söylemiyorum. Ama böylesine fikir özgürlüğünü savunmakta mümkün değil.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı