Gündem Haberleri

  Emekli Oramiral Nusret Güner: Hedef TSK değil, Deniz Kuvvetleri

  Ali DAĞLAR
  04.09.2013 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Balyoz ve İzmir’deki casusluk davalarını gerekçe gösterip Donanma Komutanlığı’ndan istifa eden emekli Oramiral Nusret Güner, “Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vs. davalarla hedef alınan TSK değil, Türk Deniz Kuvvetleri’dir. Kara ve havada tutuklu subay sayısı yüzde 10 ise Deniz Kuvvetlerinde yüzde 80” dedi.

  Bir Başbakan yardımcısının, istifasını kızının odasına konulan gizli kamera komplosuna bağlamasına sert tepki gösteren Güner, muhalefet partilerini de eleştirerek, “Dünyanın ilk onuna giren bir donanmanın komutanı olarak istifa ettim. Hiç kimse gelip bana, ‘kardeşim niye istifa ettin?’ diye sormadı. İlker Başbuğ’u hapishanede ziyaret etmekle işler bitmiyor. İnanacaksınız, sahip çıkacaksınız” diye konuştu. 8'i tutuklu 71 sanığın yargılandığı Poyrazköy davasının dünkü duruşmasına silah arkadaşlarına destek için izleyici olarak katılan Güner sorularımızı yanıtladı.

  KİMSE GELİP NİYE İSTİFA ETTİN DİYE SORMADI

  *Maalesef askerlere sahip çıkan yok. Askeri darbeye karşıyız diyorlar ama herkes askere karşı. Yeni bir ad taktım, yandaş muhalefet diyorum artık. Muhalefet dahi gelip burada benim pırıl pırıl arkadaşlarımı korumuyor. Bunun hesabını herkes verecek, nerede verecek, belki öte dünyada verecek; inançlı insanlar için. Deniz Kuvvetlerinin pırıl pırıl insanları var burada. Ben bunları 13 yaşından beri tanıyorum. Bunların hiçbiri milletine, devletine kötü bir şey yapma. 30 yıldır Türkiye’ye büyük hizmetlerde bulundular. Bu ülkenin güvenliğine ve refahına büyük katkılarda bulundular. Ama maalesef karşılığı bu.

  İLKER BAŞBUĞU ZİYARET ETMEKLE BU İŞLER BİTMİYOR

  *Ben Donanma Komutanı olarak istifa ettim. Hiç kimse gelip de bana ‘Kardeşim niye istifa ettin?’ diye sormadı. Ne muhalefetten, ne basından. Beni siyaset ilgilendirmiyor, ben askerim. Beni ülkemin güvenliği ilgilendiriyor. İlker Başbuğ’u hapishanede ziyaret etmekle bu işler bitmiyor. İnanacaksınız, sahip çıkacaksınız. Böyle bir rezalet olabilir mi? Ben büyük resme bakıyorum. Büyük resim diyor ki bana, burada birçok pırıl pırıl insan var ve bu insanları mahkum ediyorlar; bir müebbet, beş müebbet. Böyle şey olur mu? Ve buna Türk milleti sesini çıkarmıyor.

  HİÇ UYUMAYAN, İZİN YAPMAYAN KOMUTANI İSTİFA ETTİRDİNİZ

  *Benim askerim yazmış bana; “Bu komutanın hiç uyuduğunu, izne gittiğini görmedim. Böyle bir komutanı bile istifa ettirdiniz” diyor. Bir Donanma Komutanı istifa ediyor ve kimsenin umurunda değil. Birilerinin işine geliyor olabilir bu ama bu ülkede bizi koruyacak kimse yok mu? . Demokrasi çok güzel bir şey ama demokraside verdiğiniz kararların acısını da çekersiniz. TSK olarak biz Türk milletinin emrindeyiz. Millet der, biz icra ederiz. Ama bizim şu arkadaşlarımıza yapılan şeyi affedemiyorum. Bunu tarih affetmeyecek.

  NİÇİN SAKAL BIRAKTIM?

  *Sakal bıraktım, niçin bıraktım? Türk Deniz Kuvvetlerini bu duruma düşürenleri ve buna sessiz kalan yetkilileri ve ilgilileri protesto için. Bu ilgililerin içinde basın da var. Siz neden yazmıyorsunuz, niçin sormuyorsunuz istifamın nedenlerini? Şahsım önemli değil. Türk Deniz Kuvvetleri dünyanın ilk 10 donanmasından bir tanesidir. Bunun komutanı gidiyor, kimsenin umurunda değil. Neden? Birileri gelir nasıl olsa yapar. Bakın Türk Deniz Kuvvetleri ne kadar ileri gitti biliyor musunuz. Türk Deniz Kuvvetleri 1976 yılında, 35 sene evvel dedi ki; ey Nusret Güner, senin bu konularda başarın var. Gideceksin, yurtdışında lazer ve elektro optik konusunda mastır yapacaksın dedi. Deniz Kuvvetleri bu kadar ileri işte.

  HEDEF TSK DEĞİL, DENİZ KUVVETLERİ

  *6 ayı geçti, emekli oldum. Ben en azından bir şey yapmaya, insanların vicdanına seslenmeye çalışıyorum. Bu olay nedir biliyor musunuz? Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vs. TSK’nın değil, Deniz Kuvvetleri’nin tasfiyesidir. Bunu rahatlıkla yazabilirsiniz. Diyorlar ki generallerin yüzde 10-15’i içeride. Doğru ama orana vurursan havada, karada yüzde 10, Deniz Kuvvetlerinde yüzde 80. Deniz Kuvvetlerinin tasfiyesidir; bunu görmeniz lazım. 1923 yılından, 1949 yılından beri ilk defa oluyor; donanmada (komutan) hiç Koramiral olmadı. Bu millet askerine sahip çıkmıyor, bu medya askerine sahip çıkmıyor. Yandaş muhalefet, ana muhalefet dahil kimse sahip çıkmıyor. İktidar da sahip çıkmıyor.

  BAŞBAKANA SÖYLEDİM; YANLIŞ KARAR TAZMİNATI HAKİME RÜCU ETSİN


  *Ben sayın Başbakana söyledim. Çözüm diyorlar mesela. Ben size söyleyeyim; bu savcılar ve hakimlerin verdikleri yanlış kararlardan dolayı tazminatları kendilerine rücu etsin. Niye devlet veriyor bunların yerine parayı? Kendileri versin, eskiden böyleydi. 2 sene önce değiştirdiler. Sırf bunu yapsınlar, razıyım. Denizin üstünde yürüyor adam; gazeteler ne yazıyor biliyor musunuz? Amiral yüzme bilmiyor. Bir Başbakan yardımcısı kalkıp diyor ki işte kızın yüzünden; ne kızı yüzünden ya. Benim hiçbir beklentim yok. Ben bu çocuklara yapılan şeyleri kabul edemiyorum. Tanıklığım filan da yok bu davada.

  Etiketler: nusret güner , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı