GeriGündem Emekli Korgeneral Engin Alan tutuklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  92
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emekli Korgeneral Engin Alan tutuklandı

BALYOZ soruşturması kapsamında hakkında ikinci kez tutuklama kararı verilen eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan, Beşiktaş Cumhuriyet Savcılığı'na geldi. Alan yeniden tutuklandı.

ENGİN ALAN TUTUKLANDI

Yüksek tansiyon rahatsızlığı nedeniyle Ankara GATA'ya kaldırılan Alan'ın tetkikleri sırasında gözünde de bir kitle saptandı. Göz ameliyatı olan Alan, tedavisinin tamamlanmasını beklemeden dün akşam taburcu oldu. Ankara'daki evinde cezaevine götüreceği kitap ve giysilerini aldıktan sonra yakınlarına veda edip onları üzülmemesini isteyip İstanbul'a hareket etti.

Avukatı ve aynı zamanda eniştesi olan Ayhan Nacak ile birlikte saat 10.00 civarında Beşiktaş Adliyesi'ne gelen Alan, tutuklama kararının yüzüne okunmasının ardından tutuklandı. Alan Silivri Cezaevi'ne gönderilecek. Alan,  "Kimse beni cezaevine atmakla korkutamaz. Cezaevine konulmam umurumda bile değil" dedi.    

“Balyoz Planı” iddialarına ilişkin  soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Korgeneral Engin Alan'ın avukatı Ayhan  Nacak, “Alan, uzaktan yakından böyle bir olayın (Balyoz Harekat Planı) hiçbir  şekilde içinde değildir” dedi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelen ve nöbetçi mahkemede yakalama  emri yüzüne okunduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen emekli Korgeneral  Engin Alan'ın avukatı Ayhan Nacak, adliye çıkışında basın mensuplarının  sorularını yanıtladı.

Avukat Nacak, Alan'ın tansiyon yükselmesi sorunu yaşadığını ve hastanede  tedavi edildiğini belirterek, “Biraz önce içerde yine tansiyonu yükseldi”  dedi.

Tansiyon sorunu dışında, sağ gözünün iç kısmında kitle tespit edildiğini  ve kitlenin ameliyatla alındığını da kaydeden avukat Nacak, ameliyatla dış ve iç  dikişlerinin alınması beklenen Alan'ın, şu anda hastanede kalması gerekirken  teslim olduğunu söyledi.

Nacak, “Kendiliğinden geldi, hiç kimse almadı. Kendiliğinden gelerek  burada teslim oldu” dedi.

Bir basın mensubunun, “Hasta olduğunu söylüyorsunuz. Peki neden  hastaneden çıkma gereği hissetti?” sorusunu yanıtlayan Nacak, Alan'ın eski Özel  Kuvvetler Komutanı olduğunu ve 20 yıl terörle mücadelede ettiğini hatırlatarak,  şu anda da Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının genel müdürü olduğuna  dikkati çekti.

Alan'ın, Milli Savunma Bakanı ve Müsteşarla içiçe üç yıldan beri de  savunma sanayisini yönettiğini anlatan Nacak, “Çok önemli bir görevi vardır. Ama  maalesef, bütün bunlara rağmen şu anda tutuklu olarak Silivri Cezaevi'ne  gitmektedir” diye konuştu.
       
"BÖYLE BİR PLAN YOK”
         
Avukat Nacak, gazetecilerin, “Sayın Alan, basında kendisiyle ilgili yer  alan iddialar hakkında neler söylüyor?” sorusuna da “(Balyoz Harekat Planı)  diye bir planın olmadığını söylüyoruz. Kendisi uzaktan yakından böyle bir olayın  hiçbir şekilde de içinde değildir. Zaten böyle bir plan yoktur. Bunu açık bir  şekilde söylüyorum” yanıtını verdi.

“Alan, sizin vasıtanızla herhangi bir şey iletti mi, neler düşünüyor?”  diye sorulan Nacak, şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz, astsubaylarımız şehit oldu ve iki tane de yaralımız var.  Kendisi 20 sene Güneydoğu'da, Kuzey Irak'ta, Azerbaycan'da, Kıbrıs'ta mücahit  olarak savaşan biri olarak dedi ki (Şehit olan askerlerimize Allah rahmet  eylesin. Şehitler şehitliğe, yaralılarımız hastaneye, komutan Engin Alan da  Silivri Cezaevi'ne gidiyor). Çok ağrına gidiyor bu olay.”
       
“SAĞLIK NEDENİYLE HİÇBİR ŞEKİLDE TAHLİYE İSTEMEYECEĞİZ”

         
“Engin alan gibi komutanlar kolay kolay yetişmiyor” diyen Nacak, aynı  zamanda eniştesi olduğu Alan'ı yıllardan beridir tanıdığını ve onun, dünyada  rastlanabilecek en mert, en cesur ve en güvenilir kişi olduğunu söyledi.

Emekli Korgeneral Engin Alan'ın Türkiye gibi, yurt dışında da “efsane  komutan” olarak anıldığını hatırlatan Nacak, “Bu komutanlarımıza sahip çıkalım.  Bir daha bunlar kolay kolay yetişmeyecekler” dedi.

Bir basın mensubunun, “Sağlık sorunları nedeniyle tahliye isteyecek  misiniz?” sorusunu da yanıtlayan Nacak, “Hayır, hiçbir zaman. Şu anda Engin  Paşa'nın durumu, 18 yaşındaki bir delikanlıdan, tansiyon yükselmesi dışında  sapasağlamdır. Hiçbir şekilde tahliye kararı istemeyeceğiz sağlık nedeniyle.  Dimdik ayaktadır” diye konuştu.

Avukat Nacak, şunları söyledi:

“Genelkurmay Başkanı'nın TSK'da tutuklanan emekli ve muvazzaf subaylara  sahip çıkması, arkasında durmasını ve açıklama yapmasını istiyorum. Yakalananlar,  o komutanın evlatlarıdır.”
       
"ENGİN ALAN, İMRALI'YI İSTİYOR”
         
Nacak, “Engin Alan'ın 'İmralı'da hapis yatma isteğiyle” ilgili bir  soruyu da şu şekilde yanıtladı:

“Evet, hiçbir şekilde çekinmiyor. Her yere gitmeye de hazır. Bunu  özellikle beyan ediyorum. İmralı'yı istiyor. Zaten beyanı da var. Niye istiyor  onu da söyleyeyim. Yanlış bir yöne çekilmesin. Özellikle söylüyorum. İmralı' da  yatan kişi terörist olarak yargılanıp içerde yatmıyor mu? Engin Alan, niçin  tutuklu? Terörist diye tutuklu. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman onu da alın  oraya. Yanlış anlamalara neden olunmasın diye söylüyorum bunu.”
   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle