GeriGündem Emekli Fevzi Bey'i işte böyle öldürdüler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emekli Fevzi Bey'i işte böyle öldürdüler

Diyaliz hastası 71 yaşındaki işçi emeklisi Fevzi Ülker, inanılmaz bir duyarsızlık ve ihmal zinciri sonucunda, ilaç almak için gittiği SSK hastanesinde bir saatten fazla can çekişerek öldü. Hastanenin duvarında asılı slogan ise ilginçti: ''Kalite politikamız.''

Diyaliz hastası Coca Cola'dan emekli Fevzi Ülker, insülin iğnesi almak üzere önceki sabah saat 07.30'da evinden çıkarak SSK Yenişehir Dispanseri'ne geldi. Saat 10.00 sıralarında doktor kuyruğunda fenalaştı, bilincini yitirdi, yere düştü. Doktor serum bağladı ve hasta kendine geldi.

Doktor ve diğer görevliler, uzayan kuyruk önünde yeniden kendi işlerine daldılar. Fevzi Ülker'e bir refakatçi verip ilacını aldırmayı düşünmediler. Ülker, o haliyle iki kat aşağıdaki eczane önünde ilaç kuyruğuna girdi. Ancak, yaşlı ve hasta vücudu buna dayanamadı, yine yere düştü.

BAŞHEKİM YEMEKTE

Kuyruktaki hastalar, derhal doktorlara haber verdiler. Başhekim arandı, yemeğe gittiği söylendi. Yere yığılan sahipsiz hasta, 10-15 dakika doktor gelmesini bekledi. Nihayet doktorlar geldi, kalp masajıyla hastayı yaşama döndürmeye çalıştılar.

ANAHTAR BULUNAMADI

Olaya tanık olan birçok SSK'lı hasta fenalık geçirdi, bir kısmı dayanamayıp dışarı çıktı. Bu arada ölümle pençeleyen yaşlı adamı taşıyacak olan ambulansın yanaştığı iki kanatlı kapıdan biri kilitli olduğu için açılamadı. Sedyeki hasta dışarı çıkarılamadı. Kapıdaki asma kilidin anahtarı arandı, bulunamadı. Fevzi Bey, güçlükle, karga-tulumba kapıdan geçirildikten sonra anahtarı bulunamayan kilit testere ile kesildi.

BU KEZ ŞOFÖR YOK

Hasta ambulansa konuldu. Ama, bu kez ambulansın şoförü bulunamadı. Bir 10-15 dakika kadar da ambulansın hareket etmesi beklendi. Bir doktor ve bir hemşire eşliğinde hasta 11.00 sularında SSK Dışkapı Hastanesi'ne götürüldü. Ambulansta da kalp masajı yapıldı, ama, artık çok geçti. Talihsiz emekli Fevzi Ülker, yaşamını yitirdi.

Başhekimden savunma

Ölüm olayı hakkında idari inceleme başlattığını bildiren Yenişehir Dispanseri Başhekimi Dr. Eşref Önder, ‘‘Onca iş yüküne ve olanaksızlıklara rağmen, SSK'nin en iyi hizmet veren tesislerinden biriyiz. Yeterli eczacımız olsa ve tüm bankoları çalıştırabilsek ilaç kuyruğu da kalmaz’’ diye konuştu. Önder, gecikme iddiasına katılmadığını belirterek, ‘‘Böyle durumlarda bir saniye insanlara bir dakika gibi gelir. Bu nedenle oradaki insanlar geçen süreyi abartabilirler. Dahiliye uzmanımız hemen inip gereken müdahaleyi yapmış. Hasta bir ara hayata döner gibi olmuş ama yolda vefat etmiş’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle