Gündem Haberleri

  Emekli, dul, yetim ve şehitl maaşların zam teklifi

  A.A
  24.12.2009 - 13:52 | Son Güncelleme:

  CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, emekli, dul, yetim, malul ve şehit aylıklarının 1 Ocak'tan itibaren 300 lira artırılarak ödenmesi için yasa teklifi hazırladı.

  TBMM Başkanlığına sunulan teklif, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Teklif, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önce çıkan yasalara göre bağlanmış emekli, dul, yetim, malul ve şehit aylıklarının, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren 300 lira artırılarak ödenmesini içeriyor.

  Teklifle, yapılan ek ödemenin ilgililere her ay yapılmakta olan asli ödemelerle birlikte, herhangi bir vergi kesintisine tabi olmaksızın ve aynı anda ödenmesini, asli ödemelerde uygulanacak artış oranının bu ek ödemeye de net olarak yansıtılması da öngörülüyor.

  Teklifin gerekçesinde, kriz ortamında birçok kesimi için destekleyici mali tedbir paketleri uygulandığı halde emekli dul, yetim, malul, şehit ve gazi aylığı alanlara herhangi bir iyileştirici düzenleme yapılmadığı belirtilerek, “Gelirlerinden tasarruf olanağı olmayan sabit gelirli bu kesimlere yapılacak ödemeler, en kısa sürede ekonomiye geri dönerek iç talebin artmasına katkı yapacak ve böylece ekonomik krizden çıkışı hızlandıracaktır” denildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı