Gündem Haberleri

  Emekli çifte mandalina bahçesi şoku

  Yaşar ANTER/ BODRUM(Muğla), (DHA)
  13.10.2008 - 10:57 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL’da yaşayan Bodrumlu emekli ilkokul öğretmeni evli ve bir çocuk annesi 57 yaşındaki Habibe Yurt, Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Ortakent- Yahşi Beldesi’nde babadan kalma 17 dönüm mandalina bahçesini sulaması ve otlardan temizlemesi için bir ziraat mühendisine teslim etti. Habibe Yurt eşi Kimya Mühendisi 57 yaşındaki Zeki Yurt ile baba toprağına tatile geldiğinde ise, 80 mandalina ağacının sökülmüş olduğu görünce şoke oldu.

  Mühendis hakkında suç duyurusunda bulunan emekli öğretmen, “Babadan kalan mandalina bahçesi bana en büyük hatıraydı. Tek isteğim ağaçlarımın yeniden yerine dikilmesi” dedi.

  250 mandalina ağacının bulunduğu bahçeden, yaşları 25- 35 arasında değişen 80 ağacın kökünden sökülerek satıldığını öğrenen emekli çift isyan etti. Ağaçların, geçen nisan ayında bahçenin sulanması ve otlardan temizlenmesi için anlaşma yaptıkları Ortakent- Yahşi Beldesi’ndeki Toprak Tarım ve Gıda Sanayi Limited Şirketi’nin yöneticisi Ziraat Mühendisi Zafer Semerci tarafından kökünden sökülerek satıldığını öğrenen emekli çift, soluğu jandarma ve savcılıkta aldı. Yurt ifti, ziraat mühendisinden şikayetçi oldu. Uzun süre mandalina bahçesinden ayrılamayan Yurt çifti, bazı ağaçların kurumaya terk edilmesine de tepki gösterdi.

  Habibe Yurt İstanbul’da yaşadıkları için, Bodrum'daki mandalina bahçelerinin sulanması ve otlarının temizlenmesi işini Ziraat Mühendisi Zafer Semerci'ye verdiklerini ve sözleşme yaptıklarını anlattı. Habibe Yurt şöyle konuştu:

  “Bodrum’a tatile geldiğimizde bahçemizi görünce şoke olduk. Ağaçların kökünden sökülüp götürüldüğünü öğrenince şaşkınlığımız iyice arttı. Eşimle birlikte uzun süre kendimize gelemedik. Bahçenin sadece temizliği ve sulaması için anlaştığımız Zafer Semerci, kökünden söktüğü baba yadigarı mandalina ağaçlarımı tanesini 350 YTL’den satmış. Bunu yapması için ona izin ya da yetki vermedim. Para filan istemiyorum. Babadan kalan mandalina bahçesi bana en büyük hatıraydı. Tek isteğim ağaçlarımın yeniden yerine dikilmesi. Suç duyurusunda bulundum, dava da açacağım” diye konuştu.

  ‘KURUYORLARDI SÖKTÜM’

  Ağaçları kökünden söküp satmakla suçlanan ziraat mühendisi Zafer Semerci ise, Yurt çiftiyle yaptıkları sözleşmede, bahçe temizliği yaparken ‘kepçeli söküm’ yapılabileceği yönünde bir madde bulunduğunu söyledi. Semerci, “Benden bahçeye iyi bakmamı zararlı otları temizlememi istediler. Ben de bahçeyi temizledim, bakımını yaptım. Mandalina ağaçları kuruyordu, kepçe ile kökünden söktüm. Bu yüzden çoğunu odun olarak değerlendirdim. Bir kısmını da satıp Yurt çiftinin bahçesi için harcadım. Mandalina ağaçlarını söktüğüm araziye bu yıl hayvan yemi için ot ekip, gelecek yıl da incir ve zeytin ağacı dikecektim. Ama, çift yaptığım çalışmaların sonrasında bana küfür ve hakaret etti. Ben de onlar hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağım.” dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı