Gündem Haberleri

  Emekli Astsubaylardan OYAK'A dava

  Ankara
  24.02.2005 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği'nin (TEMAD), emekli astsubayların, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ve iştiraklerinin yetkili kurullarda temsil edilmemeleri ile kurumla ilişiği kesilen üyelerin ayni haklarının geri ödenmemesine ilişkin düzenlemenin iptali istemiyle açtığı dava başladı.

  Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen ve taraf avukatlarının katıldığı davanın bugünkü ilk duruşmasını, TEMAD Başkanı Mustafa Erol ile çok sayıda emekli astsubay da izledi.

  OYAK'ın avukatı, Türk hukuk sistemine göre böyle bir davanın mümkün olamayacağını, TEMAD'ın dava açma hakkının olmadığını savunarak, dava dilekçesine karşı beyanda bulunmak için süre istedi.

  TEMAD'ın avukatlarından Alim Akbay ise Danıştay'ın taraf ehliyetlerinin bulunduğuna ilişkin kararı olduğunu, bu nedenle dava dilekçelerini tekrar ettiklerini ifade ederek, delillerini sunmak için süre talebinde bulundu.

  Duruşma, taraflara iddia, delil ve karşı iddialarını sunmaları için süre verilerek ertelendi.

  TEMAD Başkanı Mustafa Erol, duruşmadan sonra yaptığı açıklamada, emekli astsubaylara, OYAK'ın yönetim ve denetim kurulları ile iştiraklerinin genel kurullarında görev verilmediğini söyledi. Buralardaki görevlendirmelerinin seçimle değil atama ile gerçekleştirildiğini anlatan Erol, “OYAK, yasalara uygun faaliyet gösteriyor, ancak bu yasaların hukuka uygun olmadığına inanıyoruz” diye konuştu.

  Dava dilekçesinde, derneğin 60 şube, 35 bin üyesi ve 82 bin emeklisiyle astsubayları temsil ettiği, TEMAD'ın 14 Haziran 2004 tarihinde astsubayların, kurumda yeterince temsil edilmesi ve haklarının verilmesi istemiyle OYAK'a başvurduğu, ancak kurumdan herhangi bir cevap verilmediği ifade ediliyor.

  “TEMAD'ın davalı kurumun gerek yetkili organlarında gerekse iştiraklerinde hiçbir üyesi bulunmamakta, kısacası kendi paraları ile kurulan bir sosyal güvenlik kuruluşunda ne temsil edilebilmekte ne de çalışabilmektedir” denilen dilekçede, OYAK ve iştiraklerinde 17 bin kişi çalışırken, TEMAD üyelerinin bundan istisna tutulmasının adalete, hukuka, Anayasa ve hakkaniyete aykırı olduğu savunuluyor.

  Dilekçede, 205 sayılı OYAK Kanunu'nun 3, 4, 6 ve 8'inci maddelerinin belli bir grup üyenin, kurumun yetkili kurullarında görev almasını engellediği ifade edilerek, bu maddelerin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulması isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı