Gündem Haberleri

  Emek Platformu'nun gündemi zorunlu emeklilik

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 12:12 | Son Güncelleme:

  İşçi ve memur sendikaları ile demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu Emek Platformu`nun Başkanlar Kurulu toplandı. Toplantının ana gündemini zorunlu emeklilik oluşturuyor.

  Platformun dönem sözcüsü Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş Genel Merkezi`ndeki toplantıdan önce yaptığı açıklamada, gerçekleştirdikleri eylemleri değerlendireceklerini ve bundan sonra yapacaklarını kararlaştıracaklarını söyledi.

  Türkiye`de çok ciddi bir kriz yaşandığını belirten Meral, krizi çalışanların çıkarmamasına rağmen, hükümetin, krizin faturasını çalışanlara ödetmeye çalışdığını kaydetti. Meral, şöyle devam etti:

  ``Hortumcudan, talancıdan, vurguncudan, banka batıranlardan gerektiği kadar hesap sorulmadığına inandığımız bir ortamda, işçilerin resen emekli edilmesi, memurların yerlerinin değiştirilerek emekliliğe zorlanması, ücretlerin sınırlandırılması veya aşağıya indirilmesi, bugün karşı karşıya geldiğimiz sorunların başında gelmektedir.``

  Emek Platformu`nun ``halkın öz sesi, öz temsilcileri`` olarak toplandığını ifade eden Meral, ``siyasilerin halka gözünü, kulağını, penceresini kapattığı bir ortamda``, halkın sıkıntılarını tartışmanın,onlara çözüm aramanın Emek Platformu`nun görevi olduğunu kaydetti. Meral, ``İşte bugünkü toplantıda, bundan sonra yapacaklarımızı tespit edeceğiz, daha etkili, daha ses getiren, sorunların çözümü için siyasileri göreve çağıran, bir bütünlük içerisinde yolumuza devam edeceğiz`` diye konuştu.

  Meral, bir soru üzerine, daha önce kadınların 58, erkeklerin 60 yaşında emekliye edilmesini öngören bir yasa çıkarıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

  ``Bu defa döndük, 50 yaşın üstündekilerin, yetmedi altındakilerin emekli edilmesi gerektiğini söylüyorlar. İnsanların en kutsal haklarından biri çalışma hakkıdır. Bunun ortadan kaldırılması doğru değildir.

  Hükümet, resen emekliliğe başvurması halinde, bunun adı `iş akdinin feshidir`. Bunun sonucunda da yeni haklar, yeni yasal haklar doğar.``

  COTTARELLİ İLE DE GÖRÜŞTÜK

  Meral, 20 Kasım`da Başbakan Ecevit`le yaptıkları toplantıda, Ecevit`in kendilerine resen emekliliğin olmayacağını söylediğini kaydederek, ``Umuyorum ki hükümet, ne yapılması gerekiyorsa, bunu oturur bizimle tartışır`` dedi.

  Meral, IMF`den kendileriyle görüşme yönünde bir talep gelmesi halinde görüşüp görüşmeyeceklerinin sorulması üzerine de, herkesle görüşebileceklerini, geçmişte eski IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile de görüştüklerini anımsattı.

  Meral, başka soru üzerine de, birçok işçinin emekli olmak için müracaat ettiğini ifade ederek, ``Önce emekli ettiklerinin kıdem tazminatlarını ödesinler`` dedi.

  Meral, Başbakan Ecevit ile görüşmelerinin alacakları kararlara etkisi olup olmayacağı sorusuna da ``Ne Emek Platformu olarak alacağımız kararlar Başbakan`la görüşmemizi etkiler ne Sayın Başbakan`ın bize yapacağı öneriler, kararlarımızı etkiler`` dedi.

  ``Gerekli kaynağın bulunması durumunda, resen emekliliğe itirazınız olmayacak mı?`` sorusuna da Meral, ``Mutlaka olacak`` karşılığını verdi.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı