GeriGündem Emek Platformu: Yeter artık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emek Platformu: Yeter artık

Emek Platformu ülke genelinde sokağa çıktı. Çalışanlar IMF ve hükümeti protesto etti, erken seçim istedi, genel grev çağrısı yaptı.

İSTANBUL

Türk-İş, DİSK, KESK, Hak-İş, Kamu-Sen ve Memur-Sen’den oluşan Emek Platformu’nca, ‘‘uygulanan ekonomik politikaları protesto etmek amacıyla’’ düzenlenen mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Yağmur altında Şişli ve PERPA önünden yürüyerek miting alanına gelen işçi ve memurlar, 25 ayrı noktada üst araması yapılarak alana alındı. Güvenliği sağlamak için yaklaşık 7 bin polis miting alanı ve çevresinde görev yaptı.

Türk-İş Başkanı Bayram Meral’in konuşmaya başladığı sırada, küçük bir grubun kendisini yuhaladığı görüldü.

Mitinge, CHP, ÖDP, HADEP gibi siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.

Miting boyunca, işçiler ‘‘Vur, vur inlesin, hükümet dinlesin’’, ‘‘Hükümet istifa’’, ‘‘Genel grev geliyor’’, ‘‘iş, ekmek yoksa, barış da yok’’ şeklinde slogan attı. Yaklaşık 3 saat süren miting, konuşmaların ardından sona erdi.

MERAL: ARTIK YETER

Türk-İş Başkanı Bayram Meral, ‘‘Hükümetten ve siyasi partilerden bir isteğimiz var. Artık yeter. Biran önce erken seçime gidin’’ dedi.

Meral, Emek Platformu İstanbul Bileşenleri tarafından Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok ciddi sorunlarla ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını belirterek, işsizlik, yolsuzluk, açlığın ülkenin birinci sorunu haline geldiğini söyledi.

Memurdan, işçiden, halktan fedakarlık isteyen, IMF’nin her türlü planını gündemine alan siyasilerin bugün batırdığı bankaların bedelini halktan istediğini dile getirerek, buna dur demek, IMF’nin talanına hayır demek içinmeydanlara çıktıklarını söyledi.

Senelerdir işçi ve memurun bu ülkenin sıkıntılarını aşabilmek için fedakarlık yaptığını, bu fedakarlıkların banka batıranlara, talancılara ve hortumculara gittiğini savunan Meral, ‘‘Şimdi yine fedakarlık istiyorlar. IMF talimat veriyor. Hükümet fedakarlık istiyor. Buradan sesleniyoruz; fedakarlık gerekiyorsa siz devletin bütçesinden aldığınız katkıları durdurun. Milletvekili ve bakan sayısını indirin. Lojmanlarınızı satın’’ diye konuştu.

‘‘Devletin gözde müesseselerini kapatarak işçiyi, memuru sokağa bırakmak isteyen siyasi zihniyete evet mi hayır mı? ‘‘ diye kalabalığa soran Meral, ‘‘hayır’’ yanıtını alınca, şöyle devam etti:

‘‘Çalışanlara grevli-toplu sözleşmeli sendika hakkı alıncaya kadar bu meydanlarda olacağız. Emekçinin hakkını alıncaya kadar, İş Güvencesi Yasa Tasarısı çıkıncaya kadar bu meydanlarda olacağız. Talana, vurguna, hırsızlığa dur demek için bu meydanlarda olacağız. Hükümet ve siyasi partilerden bir isteğimiz var. Artık yeter. Köylünün, esnafın, işçinin, memurun, halkın sorunlarına çözüm bulamıyorsunuz. Siz IMF’nin, Dünya Bankası’nın denetimine girdiniz. Halkı unuttunuz. Bir an önce erken seçime gidin. Bize saygınız yoksa, demokrasiye saygınız olsun. Sandığa gidin ve bu görevi hak edenlere bırakın.’’ 

KIDEM TAZMİNATLARI

Meral, emekçilerden kıdem tazminatı ve ikramiyelerin kaldırılmasına yönelik söylentilere kulak asmamalarını da isteyerek, ‘‘Eğer bu hükümet kıdem tazminatını, ikramiyeyi, kazanılmış haklarımızı geri almaya kalkarsa genel greve gideceğiz’’ dedi.

Bugün Avrupa Birliği’ne girmek için Kıbrıs’ı feda etmek isteyenlerin bulunduğunu, bu çevrelerin Türkiye’de kazandıkları yatırımları götürüp, yurtdışına kaçırdıklarını kaydeden Meral, ‘‘Aklınızı başınıza toplayın. Bilin ki, bu milleti, açlığa, yoksulluğa her gün mahkum ederseniz, o köşkünüz, sarayınız sizin başınıza yıkılacaktır’’ ifadesini kullandı.

KESK BAŞKANI EVREN: YAĞMAYA, TALANA DUR

KESK Genel Başkanı Sami Evren de, devletin‘‘küçülme’’ adı altında kamu hizmetlerinden vazgeçmeyi sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

‘‘Artık yeter. Göz göre göre yapılan haksızlıklara, eşitsizliğe, yalana, yağmaya, talana ‘dur’ diyeceğiz. Ferman onlarınsa bu ülke bizim. Pılınızı pırtınızı toplayıp sizleri efendilerinizin dizinin dibine gönderenler de bu ülkenin gerçek sahipleri olacaktır.’’

Emek Platformu İstanbul Bileşenleri Dönem Sözcüsü Rıfat Yücel de, Türkiye’de ekonomik krizin gittikçe şiddetini artırdığını kaydederek, ekonomi yönetiminin doğrudan doğruya Dünya Bankası ile IMF’ye teslim edildiğini savundu.

2002 Bütçesi’ni de eleştiren Yücel, bu bütçenin yıkım ve talan bütçesi olduğunu, önümüzdeki yıl enflasyon hedefi yüzde 35 iken, çalışana yüzde 15 zam dayatmasını kabul etmeyeceklerini bildirdi.

ANKARA

Ekmek Platformu Başkanlar Kurulu’nun daha önce aldığı karar uyarınca, Ankara’daki kitlesel basın açıklaması Mithatpaşa Caddesi’nde yapıldı.

Emek Platformu’nu oluşturan işçi ve memur sendikaları ile demokratik kitle örgütlerinin üyeleri, sabahın erken saatlerinde kuruluşlarının genel merkezleri önünde toplandılar.

Türk-İş’e bağlı sendikaların üyeleri, konfederasyonun genel merkezinin bulunduğu Bayındır Sokak’ta toplanarak, ‘‘Direne Direne Kazanacağız’’, ‘‘Yaşasın İş Ekmek Mücadelemiz’’, ‘‘Kahrolsun IMF, Bağımsız Türkiye’’ şeklinde sloganlar atıp, uygulanan ekonomik politikayı protesto ettiler.

Bu arada, Güvenpark’a yürümek isteyen Türk-İş üyesi işçiler, polis tarafından engellenince, işçiler, ‘‘İşçiye değil, IMF’ye barikat’’ sloganı atarak tepkilerini dile getirdiler. İşçiler, ‘‘İşçiler Burada, Türk-İş Nerede?’’, ‘‘Suskun Türk-İş İstemiyoruz’’ sloganlarıyla da Türk-İş yönetimine tepkilerini ifade ettiler.

KESK üyesi memurlar da Ziya Gökalp Caddesi’ndeki Eğitim-Sen Ankara2 No’lu Şube binası önünde toplandılar. Buradan Güvenpark’a yürümek isteyen memurlar, polis tarafından engellendi. Polis, Güvenpark’a yürümek isteyen gruba, ‘‘Yaptığınız eylem yasaya aykırıdır. Açıklamanızı bulunduğunuz yerde yapın. Toplu halde yürüdüğünüz takdirde müdahale edeceğiz’’ diye uyarıda bulundu.

Ziya Gökalp Caddesi’nde bekleyişlerini sürdüren KESK üyesi memurlara, DİSK üyesi işçiler ile TMMOB üyesi memurlar da katıldı. Bu arada, 13. Ankara Film Festivali için başkentte bulunan, aralarında Hülya Koçyiğit, Rutkay Aziz ve Berhan Şimşek’in de yer aldığı bir grup sinema sanatçısı ile Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, Eğitim Sen şube binası önüne gelerek bir süre gruba destek verdiler.

MİTHATPAŞA CADDESİ’NDE AÇIKLAMA

Ankara Emniyet Müdürü Hasan Yücesan ile görüşen Türk-İş Genel MaliSekreteri Mustafa Kumlu, kitlesel basın açıklamasının Mithatpaşa Caddesi’nde yapılmasına izin verilmesini istedi.

Alınan izin sonucu, Ziya Gökalp Caddesi’ndeki KESK, DİSK ile TMMOB üyeleri Mithatpaşa Caddesi’ne gelerek, Türk-İş, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve diğer sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ile buluştular.

Burada toplanan kitleye basın bildirisi, Emek Platformu Ankara Dönem Sözcüsü Ümit Erkol tarafından okundu.

Bildiride, siyasi iktidarların uyguladıkları politikalar sonucunda Türkiye’nin, tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşadığı ileri sürüldü.

Ekonomik kriz nedeniyle IMF’den alınan kredilerin ülkenin borç yükünü artırdığı vurgulanan bildiride, toplanan vergilerin yerli, yabancı bir avuç rant çevresine borç faizi olarak ödendiği öne sürüldü.

Bildiride, kamu kesiminde yapılacak tasarruf tedbirlerinden önce yolsuzlukların önüne geçilmesi, Seçim Yasası’nın değiştirilmesi ve erken seçime gidilmesi istendi.

Bildirinin okunmasının ardından grup olaysız dağıldı.

Emek Plaformu’nun Ankara’daki kitlesel basın açıklamasına, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Enver Öktem, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, TÜRMOB Genel Başkanı Mustafa Özyürek, Memur-Sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bayram Zengin, KESK Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hasan Hayır ile diğer sivil toplum örgütlerinin yöneticileri katıldı.

Emek Platformu tarafından Mithatpaşa Caddesi’nde yapılan kitlesel basın açıklamasına, CHP Ankara il yöneticileri ile ÖDP, EMEP, TKP ve İP’ten bir grup da destek verdi.

METRO İSTASYONU KAPALI TUTULDU

Kitlesel basın açıklamasının yapıldığı saatlerde, Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan bazı işyerlerinin kapalı olduğu görüldü.

Eylem nedeniyle işportacıların Atatürk Bulvarı üzerinde tezgah açtıkları da görüldü. Kızılay meydanı ise polis panzerleri ile kuşatılırken, bir polis helikopteri Kızılay üzerinde sürekli devriye uçuşu yaptı. Eylem süresince Kızılay metro istasyonu da kapalı tutuldu.

HAK-İŞ: GENEL GREV PROVASI

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, Emek Platformu’nca ülke genelinde yapılan eylemlerin, genel grev provası olduğunu söyledi.

Emek Platformu’nun ‘‘Ülkemize, Geleceğimize, Çocuklarımıza Sahip Çıkıyoruz’’ yürüyüş ve mitingi için SEKA İzmit İşletmesi önünde toplanan kalabalık, hükümet aleyhine slogan atarak İstasyon Caddesi’nden yürüyüşe geçti. Yaklaşık 2 kilometre yürüyen topluluktan bir grup, Fethiye Caddesi civarında ‘‘İşçiler burada, esnaf nerede’’ sloganı atarak, kendilerine destek verilmemesini protesto etti.

Selüloz-İş Sendikası Kocaeli Şube binası önünde toplanan grubahitaben bir konuşma yapan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, hükümete 1 aydır çeşitli eylemlerle uyarıda bulunduklarını, ancak sonuç alamadıklarını söyledi.

Hükümetin, halkın sorunlarını çözmek yerine IMF’nin taşeronluğunu yaptığını öne süren Uslu, ‘‘Bugün yapılan eylemler genel grevin provasıdır, ayak sesidir. Hükümet sesimizi hala duymazsa genel grevle duyururuz’’ dedi.

KESK Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Avcı da, Türkiye’nin gerçek sahibinin emekçiler olduğunu, hükümetin de emekçilerin sesini duyması gerektiğini söyledi.

Hürriyet Caddesi’ndeki trafik akışını da durduran topluluk, güvenlik güçlerinin yoğun önlemleri altında hükümet ve IMF aleyhine sloganlar attıktan sonra olaysız dağıldı.

ADAPAZARI’NDAKİ EYLEM

Adapazarı’ndaki yürüyüş ve mitinge katılan Emek Platformu üyeleri de, İzmit caddesi ve Atatürk bulvarından yürüyerek Gar meydanına ulaştı.Platform dönem sözcüsü ve Türk Tabipler Birliği Sakarya Şube Başkanı Dr. İrfan Öztürk, burada yaptığı konuşmada, işçilerin toplu sözleşmelerden doğan haklarının, memurların da grevli toplu sözleşmeli sendikal hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin, çalışanları koruyup sözleşmeler için gereken desteği vermesini isteyen Öztürk, ‘‘Bu sağlanmazsa, insanlar enflasyon canavarının kurbanı olacaktır’’ dedi.

Topluluk, hükümet aleyhine sloganlar attıktan sonra olaysız dağıldı.

ERZURUM  

Erzurum’da İstasyon Caddesi’nde yapılan mitingte konuşan Türk-İş 9. Bölge Temsilcisi Orhan Gözgeç, Devlet Bakanı Kemal Derviş’in göreve gelmesiyle, ekonominin düzelme yerine daha da kötüye gittiğini öne sürdü. Türkiye’de hemen her kesimin ekonomik zorluklar altında ezildiğini belirten Gözgeç, özellikle IMF’nin ekonomi üzerindeki baskısını kabul edemediklerini dile getirdi.  

EDİRNE

Edirne’de Emek Platformu üyeleri adına İlhan Koman Parkı’ndabasın açıklaması yapan DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Sebahattin Eruyanık, emperyalizme karşı yeni bir ulusal Kurtuluş Savaşı gerektiğini belirterek, ‘‘Bugün Atatürk’ün coşkusuna, kararlılığına, inancına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. DİSK, Türk-İş ve KESK, mücadelede kararlıdır’’ dedi.

GAZİANTEP, BOLU

Gaziantep’te İstasyon Meydanı’nda sağanak yağış altında yapılan mitinge, CHP, Emeğin Partisi ve İşçi Partisi de destek verirken, miting yağış nedeniyle kısa sürdü.

Bolu’da da Türk-İş Bolu Temsilciliği önünde basın açıklaması yapıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan eylemler olaysız tamamlandı.   

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle