Gündem Haberleri

  Emanete hıyanet edildi

  Şehriban OĞHAN / ANKARA
  05.02.2005 - 02:01 | Son Güncelleme:

  Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyesi Canan Arıtman, tepkisini ‘Bunlar devlete emanet edilmiş çocuklar. Emanete hıyanet edilmiştir’ sözleriyle ortaya koydu.

  Arıtman, hükümeti de, ‘Tüm kadrolara imam tayin ederseniz olacağı bu’ sözleriyle suçladı. Bu olayın Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) ‘kendi kendini denetleme hakkını kaybettirdiğini’ ifade eden Arıtman, yuva ve yurtların denetiminin, içinde sivil toplum örgütü temsilcisinin de olacağı ‘bağımsız kuruluşlarca yapılmasını’ önerdi.

  AKP’Lİ DE SUÇLADI

  SHÇEK’e bir suçlama da TBMM Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu’nun AKP’li üyesi Avni Doğan’dan gelmişti. Doğan, bir komisyon toplantısında SHÇEK’in ‘ne idüğü belirsiz’ kadrolarca yönetildiğini savunarak, ‘Bizim hükümetimiz de bu konuya ciddiyetle eğilemedi. Bu kafa değişmezse sokak çocuğu üretmeye devam ederiz’ demişti. Doğan, Devlet Bakanı Güldal Akşit’in bu sözler nedeniyle kendisini ‘cahillikle’ suçlaması üzerine de şunları söylemişti: ‘Bakanın nasırına basmışım. Ben Bakan oldum, SHÇEK’te sorun kalmadı demek cahilliğin daniskasıdır, cahilliğin kralıdır. Ya burnumuz koku almıyor, ya da biz kokuyoruz.’

  MECLİS EL KOYDU

  TBMM Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu, cinsel taciz ve tecavüz iddialarıyla sarsılan İzmir Urla’daki Barbaros Çocuk Köyü’ne gitme kararı aldı. Komisyon önümüzdeki hafta Urla’ya giderek incelemelerde bulunacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı