Gündem Haberleri

  Elton John'a Kahraman Ödülü

  Hürriyet Haber
  10.01.2002 - 09:50 | Son Güncelleme:

  "Sir" unvanlı ünlü İngiliz şarkıcı Elton John, AIDS hastaları ile HIV Taşıyıcılarına Yardım Vakfı tarafından düzenlenen törenle kendisine verilen Kahraman Ödülü'nü aldı. Elton John, Londra`daki lüks Dorchester otelinde yapılan ödül törenindeki konuşmasında, "Gelecek 5 yıl içinde İngiltere`de HIV virüsü taşıyanların oranı yüzde 50 artacak. Dikkatimizi virüs bulaşan ve virüsten etkilenen kişiler üzerinde yoğunlaştırmamız önemli. Ödülü İngiltere`de HIV taşıyan 30 bin kişinin olduğunu bilerek kabul ediyorum`` dedi.

  John, törende ITV Haber adlı program tarafından kendisine yöneltilen bir soruya cevaplandırırken, eşcinsel olmasından dolayı  HIV virüsü kapmadığı için şanslı olduğunu söyledi.  

  Vakfa yardım çalışmalarına nasıl başladığının sorulması üzerine, 1990 yılında hemofili hastası Ryan White`ın 18 yaşında ölümünün hayat biçiminin değişmesinde etkili olduğunu söyleyen ünlü sanatçı, "Ben onun (White`ın) ölüm döşeğinde başucundaydım ve cenaze töreninde şarkısöyledim. Bu olay bana hayat biçimimi değiştirmem gerektiğini  gösterdi. Eğer cenaze töreninde şarkı söylerken çekilmiş görüntülerimebakarsanız 90 yaşındaymış gibi gözüktüğümü görürsünüz" dedi.
    
  Ünlü sanatçı, bu olaydan hemen sonra görüntüsünden ve kendi bencil davranışından utanç duyduğu için ağırbaşlı olmaya karar verdiğini belirtti.  Konukların izleyebilmek için 360 dolar (yaklaşık 520 milyon TL) ödedikleri ödül töreninin tüm gelirleri, AIDS hastaları yararına faaliyet gösteren İngiltere İttifakı ve Londra Küresel Merkezi adlı kuruma bırakılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı