GeriGündem Elkatmış: Bayrampaşa’da 6.5 milyon YTL birikti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elkatmış: Bayrampaşa’da 6.5 milyon YTL birikti

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Bayrampaşa Cezaevi’ndeki mahkumlara gelen aylık 150 YTL’nin üzerindeki harçlıkların toplandığı hesapta 6.5 milyon YTL (6.5 trilyon lira) biriktiğini söyledi.

Cezaevine giren parayla birlikte yarattığı rant kontrol altına alındı. Para muslukları kısılınca, cezaevindeki telefon, uyuşturucu, silah trafiği durma noktasına geldi. Cezaevi kayıtlarına göre, 2001 yılında, emanetteki para 10 bin YTL (10 milyar lira) idi. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ve komisyon üyeleri CHP Gaziantep Milletvekili Ahmet Yılmazkaya ve AKP Hatay Milletvekili Mehmet Soydan, Hürriyet’i ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bayrampaşa, Paşakapısı ve Ümraniye Cezaevleri’de incelemeler yapan Mehmet Elkatmış şunları söyledi:

‘Cezaevlerindeki mahkumlara aileleri tarafından gönderilen harçlıklardan yasal sınır olan 150 milyon liranın üstü verilmiyor. 3 bin 300 hükümlü ve tutuklunun kaldığı Bayrampaşa Cezaevi’nin hesabında 6,5 trilyon toplanmış. Bu paranın çalıştırlasıyla elde edilen gelirle, fakir ve kimsesiz mahkumların tedavisi karşılanıyor. Eskiden bu paraları cezaevi içindeki çeteler topluyormuş’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle