Gündem Haberleri

  Elektrikli otoda büyük devrim

  Hürriyet Haber
  23.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilim adamları, istenilen her türlü yakıtla çalışabilen, çevre dostu, jeneratörlü motor yapmayı başardı.

  Otomotiv endüstrisinde devrim niteliğinde bir buluş gerçekleştirildi. Çevreyi tehdit eden egzoz gazı emisyonlarını en aza indirmeyi amaçlayan otomotiv şirketleri, ABD yönetimiyle işbirliği içinde yeşil otomobil projesi üzerindeki çalışmaları başarıyla tamamladı. Benzin, metan, etan veya doğalgazla çalışan ve minimum kirlilik yaratan tanıtım aracının 1999'da hazır olacağı tahmin ediliyor.

  Yakıt ikmali yok

  Elektrikli otomobilin önündeki en büyük engel, motoru harekete geçiren hidrojeni sağlayacak enerji istasyonlarının kurulmasıydı. Ancak yeni buluş sayesinde bu engel ortadan kalkıyor. Sıradan bir istasyondan alınan benzin, yeni sistem sayesinde kimyasal bir reaksiyonla hidrojene dönüşüyor. Böylelikle hidrojen üretimi otomobilin içinde gerçekleşiyor. Yakıt ikmal sorunu olmadığı için seri üretim ve satışın 10 yıl içinde gerçekleşebileceği belirtiliyor.

  Ekonomi rahatlayacak

  Yeni projeyle ilgili bir bildiri yayınlayan ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, bu yeni sistemin hem gaz emisyonunu daraltacağını, hem de ekonomi üzerindeki yükü azaltacağını belirtti. ABD'de petrol üretiminin üçte ikisi ulaşımda kullanılıyor. Gelecekte ev ve işyerlerinin elekrik ve ısınma ihtiyacının da bu sistemle sağlanabileceği belirtildi.

  Hem temiz hem güçlü

  Benzinden metana kadar her çeşit yakıtla çalışan bu teknolojik cihaz, yakıtı hidrojene dönüştürerek aracı harekete geçirmek için gerekli olan 50 kilovatlık elektrik üretiyor. Yani aracın içinde bir jeneratör yer alıyor. Bu işlemi gerçekleştiren yakıt hücre aygıtının, bir çöp sepeti büyüklüğünde olduğu ve gelecekte seri üretime geçildikten sonra fiyatının düşeceği belirtiliyor. Sistem ayrıca karbonmonoksiti yokeden bir mekanizmayı da içeriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı