Gündem Haberleri

  Elektrikli ev aletleri hafıza kaybı yapıyor

  Hürriyet Haber
  15.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere'nin Bristol Üniversitesi'nde görevli bir grup bilim adamı, elektrikli ev aletlerinin beynin elektriksel gücünü azalttığını keşfetti. Televizyon, video, saç kurutma makinesi gibi elektrikli ev aletlerinin kısa süreli hafıza kaybına yol açıp insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaptığı anlaşıldı.

  Kobaylarda yapılan deneyler sonucu, elektrik dalgalarının hayvanların hafızasını etkilediği kanıtlanmış, ama insan hafızası üzerindeki etkisi kesin olarak tespit edilmemişti. Bristol Üniversitesi'nde Doktor Alan Preece liderliğinde bir grup bilim adamı, değişik yaş ve cinsiyetten gönüllülerin üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucu, elektrikli ev aletlerinin beynin çalışmasını engelleyen bir çeşit akım yaratarak geçici hafıza kaybına sebep olduğunu ortaya çıkardı. Gönüllü kobaylar, yarım saat süreyle başlarına manyetik bir başlık geçirerek, yapay bir ev ortamında mevcut elektriksel akıma tabi tutuldu. Bu deney birkaç kez tekrarlandığında gönüllerin geçiçi olarak hafıza kaybına uğradığı tespit edildi.

  Doktor Alan Preece, ‘‘Bu sadece geçici hafıza kaybı. Elektrikli ev aletlerinin kullanımı, hafızayı sadece kısa süreli olarak etkiliyor ve bu etki kısa sürde kayboluyor’’ dedi. Bu arada kuaför salonlarında kullanılan saç kurutma makinelerinin de hafıza kaybına neden olduğunu belirten araştırmacılar, cep telefonlarında da aynı etkinin görüldüğüne dikkat çektiler.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı