Gündem Haberleri

  Elektrik yüklü bulutlar hava trafiğini etkiledi

  Faik KAPTAN/İSTANBUL (DHA)
  17.10.2011 - 14:15 | Son Güncelleme:

  Marmara Bölgesi’ni etkisine alan kötü hava şartları hava trafiğini de etkiledi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) İstanbul Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü yetkilileri, özellikle iniş için alçalan uçakların pilotlarının şiddetli fırtına bulutları olarak bilinen 'CB' kümülonimbus’a yakalanmamak için de yön değiştirerek havada tur attıklarını ve uçuş trafiğininin olumsuz olarak etkilediğini bildirdiler.

  Havalimanı uçuş trafiğinde önceliğin iniş yapan uçaklarda olduğunu belirten DHMİ yetkilileri, "CB bulutlarından kaçan uçakların havada tur atmasından dolayı zamanında iniş yapamaması kalkış yapacak uçakları da etkiledi. Pistte kalkış için sıraya giren çok sayıda uçakta yolcular adeta mahsur kaldı. Zaman zaman inişteki gecikme nedeniyle yerde pist başında 25’e yakın uçak kalkış için sırada bekledi. Bu da zaman olarak 2 saate yakın bir süreyi kapsıyor" dedi.

  Elektrik yüklü, şiddetli fırtına bulutları olarak bilinen "kümülonimbus" bulutlarına yakalanmak istemeyen pilotların, radarlarında gördükleri CB bulutlarından kaçmak için yön değiştirerek havada tur attıklarını belirten DHMİ yetkilileri, akşam saatlerinde fırtınanın etkili olmasının beklendiği Atatürk Havalimanı’nda uçuş trafiğindeki gecikmelerin artabileceğini belirttiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı