GeriGündem Elektrik sayacı sahtekarlığına gözaltı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrik sayacı sahtekarlığına gözaltı

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, jandarmanın AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş., yetkililerinin de katılımıyla düzenlediği operasyonda, elektronik sayaçlara enerji sarfiyatını düşük gösteren program yükledikleri ileri sürülen 11 zanlı gözaltına alındı.

AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkilileri, turistik tesis ve restoranların elektronik elektrik sayaçlarına bir program yüklenerek, elektrik tüketiminin düşük gösterildiğini belirleyerek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, elektrik sayaçlarına kaçak program yükleyerek sarfiyatın düşük gösterilmesini sağladıklarını belirledikleri çeteyi, 1 hafta süreyle takibe aldı. Bugün harekete geçen jandarma ekipleri, AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş., yetkililerinin de katılımıyla 12 ayrı ev ve işyerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda çetenin elebaşı olduğu öne sürülen elektrik mühendisi E.D., ile Y.A., İ.D., H.K., C.B., Y.Z., M.Ç., B.D., B.K., O.G., M.B. gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 30 elektronik sayaç, kaçak program yüklemede kullanılıdığı sanılan bilgisayarlar ve çok sayıda program ele geçirildi.

Zanlıların sorgulamaları sonucunda, 4 ay içerisinde yaklaşık 300 işletmenin sayacına yasadışı program yüklenerek enerji kaçağına neden oldukları ortaya çıktı. Jandarma, savcılık ve AYDEM Elektrrik Dağıtım A.Ş. yetkililer, kaçak elektrik kullanan ev ve işyerlerinin tespiti için iki hafta daha çalışmalarını sürdürecekleri bildirildi. AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkilileri, bu yöntemle kaçak elektrik kullandıkları belirlenen ev ve işletme sahipleri hakkında da yasal işlem başlatılacağını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle