Gündem Haberleri

  Elektrik hırsızlığına ve bakayaya hapis kalkıyor

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  05.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) raporundaki öneriler ışığında, yargıyı hızlandıracak, istinaf mahkemeleri ve Yargıtay’a gidecek dosya sayısını azaltacak önlemler içeren yeni bir paket hazırlıyor.

  Taslak halindeki pakete göre, bakaya ve elektrik hırsızlığı suçlarında hapis yerine idari para cezası verilecek. Veraset ilamları ise artık adliyeden alınmayacak. HSYK’nin 16 bölgede 1000’e yakın hâkim- savcı ile çalışarak hazırladığı ön rapor ışığında, bakanlığın üzerinde çalıştığı paketin satır başları ise şöyle:
  Bakaya ve elektrik suçları patlamış durumda. Örneğin sadece Rize’de 2 bin civarında bakaya dosyası var. Bu iki suçta da artık hapis yerine idari para cezası verilecek. Alternatif ceza getirilmiş olacak. Bu tip suçlardan kaynaklı iş yükü azaltılacak.
  Veraset ilamları artık adliyelerden alınmayacak. Nüfus idareleri ya da noterler verecek. Ancak bu veraset ilamları yine hâkime itiraza tabi olacak. Adliyelerin veraset ilamlarından kaynaklanan iş yükü kaldırılacak.
  Asliye hukuk, sulh hukuk, asliye ceza, sulh ceza ayrımına son verilecek ve hâkim tasarrufuna gidilecek. Ceza hukuk mahkemeleri olacak. Asliye cezalarda kürsüde artık savcı olmayacak. İş yükü yok denecek kadar küçük adliyeler birleştirilecek. Bu yolla da hâkim, savcı tasarrufuna gidilecek.
  Anayasa Mahkemesi, 2 bin TL’yi geçmeyen hapisten çevrili adli para cezalarının temyiz edilemeyeceğine ilişkin düzenlemeyi “hak kaybına yol açtığı” gerekçesiyle 23 Temmuz 2009’da iptal etti. Verilen 1 yıllık sürede hükümet CMK’de düzenleme yapmadı. 10 TL’lik adli para cezası dahi Yargıtay’da temyiz edilebiliyor hale geldi. Bu sınır, tasarıda 3 bin TL olarak planlanıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı