Gündem Haberleri

  Elektrik çarpması davası ağır cezalık oldu

  aa
  25.10.2005 - 12:01 | Son Güncelleme:

  Kağıthane'de futbol oynadıkları halı sahada elektrik akımına kapılan 3'ü çocuk 4 kişinin ölümüne ilişkin görülen davanın dosyası, TCK'da yapılan değişiklik uyarınca ağır ceza mahkemesine gönderildi.

  Günyamaç Spor Tesisleri'nin halı sahasında Orçun Türkyılmaz, Caner Batıgün ve Ufuk Değirmi ile Mustafa Eryılmaz'ın elektrik akımına kapılarak ölümlerine ilişkin Süleyman Sarı, Mustafa Aylıdere ve Sami Çavuş hakkında açılan davanın görüldüğü Şişli 6. Asliye Ceza Mahkemesi, “görevsizlik kararı” verdi.

  Kararda, yeni TCK'nın 85/2. maddesindeki “birden fazla insanın ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” eyleminin cezasının üst sınırının 15 yıla kadar hapis olarak düzenlendiği belirtildi. Bu tür suçlara bakmak görevinin ağır ceza mahkemelerine ait olduğu ifade edilen kararda, sanıkların ağır ceza mahkemesinde yargılanmanın yerleşik Yargıtay uygulamasına göre daha teminatlı olduğu kaydedildi.

  Kararda, sanıkların ağır ceza mahkemesinde yargılanmalarının lehe bir durum olduğu, dosyanın görevli İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verildiği belirtildi.

  DAVANIN GEÇMİŞİ

  Kağıthane Günyamaç Spor Tesisleri'nde 17 Ağustos 2002 tarihinde meydana gelen olayda, yağmur nedeniyle biriken suya bastıklarında elektrik akımına kapılan Caner Batıgün, Orçun Türkyılmaz ve Ufuk Değirmenci ile oğlunu izlemek için geldiği sahada küçük futbolculara yardım etmeye çalışan Mustafa Eryılmaz ölmüş, 4 yıldız futbolcu da yaralanmıştı.

  Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Şişli Cumhuriyet Savcılığı, elektrik kaçağından sorumlu tuttuğu Süleyman Sarı, Mustafa Aylıdere ve Sami Çavuş hakkında, TCK'nın 455. maddesinde düzenlenen ”tedbirsizlik, dikkatsizlik, meslek ve sanatta acemilik sonucu birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 4 ile 10'ar yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

  Yargılamayı yapan Şişli 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen bilirkişi raporunda, sanıklar 8'de 1'er, BEDAŞ Çağlayan İşletme Müdürü Sedat Olgunsoy 8'de 3, Günyamaç Spor Kulübü Başkanı İsmail Gündoğan da 8'de 2 oranında kusurlu bulunmuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı