Gündem Haberleri

  Elektrik bürokrasisi kısa devre yaptı

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Elektrik kesintileri, devlet birimlerinin birbirinden habersiz olarak çalıştığını ortaya koydu. Bakanlığın kesintiyi sona erdirme kararını Boğaziçi Elektrik gazetelerden okudu.

  Geçen haftadan beri İstanbul ve tüm Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintileri devlet birimlerinin birbirinden ne kadar habersiz çalıştığını bir kez daha ortaya koydu.

  Elektrik kesintileri kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadan geçtiğimiz hafta salı günü başlatıldı. Sabah bir buçuk, akşam bir buçuk saatten toplam üç saat uygulanan kesintiler, iki gün sonra Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamayla resmiyet kazandı.

  Eleştiriler gelince Bakanlık geçen cuma kesintileri sabah-akşam uygulanacak 45'er dakikalık iki bölümden günde bir buçuk saate indirdiğini açıkladı. Fakat aynı gün, elektriği şehrin iki yakasına dağıtmakla görevli Boğaziçi Elektrik ve Aktaş'a üçer saatlik eski kesinti programlarını göndermekte sakınca görmedi!

  Jet hızıyla alınan kesinti kararlarına bürokrasi yetişemeyince, Boğaziçi Elektrik ve Aktaş, kesinti programlarını gazetelerden takip etmeye başladı. 45'er dakikalık kesintiler uygulanmaya başlandıktan bir gün sonra, yani pazar akşamı Enerji Bakanlığı gazetelere yeni bir açıklama fakslandı. Buna göre pazartesi akşamından itibaren elektrik kesintilerine son verilecekti. Henüz 45'er dakikalık kesinti programları hazırlanmadan, Bakanlık bu defa kesintileri durduracağını açıklıyordu.

  BEDAŞ hiçbir şey bilmiyor

  Dün İstanbul'un Avrupa yakasındaki elektrik dağıtımından sorumlu Boğaziçi Elektrik Şirketi'ni (BEDAŞ) arayıp kesintilerle ilgili bilgi almak istediğimizde, bir üst düzey yetkili kesintilere son verildiğine dair kendisine bir tebligat yapılmadığını söylüyordu. Haberi gazetelerden öğrendiğini söyleyen üst düzey yetkili şunları söyledi:

  ‘‘Eskiden, Ankara'dan haber gelirdi. Örneğin İstanbul'da 100 megavat kesilecek derlerdi. Biz program yapardık. Yaptığımız program zamanı geldiğinde uygulanırdı. Şimdi öyle olmuyor. Ankara'da bir saatte karar alınıyor. Bir saat içinde ana merkezlere bildiriliyor. Bir, bilemediniz iki saat içinde de şalter indiriliyor. Bizler, dağıtım şirketleri olarak kesintileri herkesle birlikte öğreniyoruz. Örneğin pazar akşamı artık kesinti olmayacak diye bir açıklama yapılmış. Ama benim bundan haberim yok! Sabah işe gelir gelmez Ankara'yı aradık. Haber doğru mu diye. Hala cevap gelmedi. Açıp soranlara haberimiz yok diyoruz.’’

  Yine kesilebilir!

  Bunun üzerine, elektriği üreten TEAŞ'tan alarak bütün Türkiye'ye dağıtan TEDAŞ'a başvurduk.

  TEDAŞ Dağıtım Şebekeleri Daire Başkanı Fatih Ağdacıoğlu'na kesintilerin Bakan'ın açıkladığı gibi gerçekten son bulup bulmayacağını sorduk. Ağdacıoğlu, bizimle görüşmeden önce Enerji Bakanlığı'ndaki toplantıdan yeni çıktığını ve toplantıda kesintilerin durdurulmasına karar verdiklerini belirtti.

  Ancak Ağdacıoğlu uyardı: Enerji tasarrufu yapılamıyor, üretilen elektrik anında kullanılıyor, dolayısıyla en ufak bir aksaklıkta yeniden kısıntıya gidilecek. Ağdacıoğlu ‘‘hiç kimse bundan sonra elektriklerin kesilmemesini garanti edemez’’ dedi.

  Ağdacıoğlu, iletişim kopukluğuyla ilgili şunları söyledi:

  ‘‘Kararları son derece hızlı almak zorundayız. Örneğin bir santralde arıza meydana geldi mi, hızlı bir karar mekanizması oluşturamazsanız, bütün Türkiye'yi belirsiz bir karanlığa sürükleyebilirsiniz. O yüzden bir saati aşmayan bir sürede toplantı yapıp, tedbirleri devreye sokuyoruz. İletişim kopukluğu olabilir.’’

  Neden kesildi? Neden geldi?

  GEÇEN hafta başlayan elektrik kesintilerinin en büyük nedeni soğuk hava şartları. Elbistan Santralı ile birlikte üç küçük termik santral daha donarak devre dışı kaldı. Keban Barajı ve bazı küçük hidrolik barajlarda su miktarı düşünce, bu santraller de enerji üretemedi. Ayrıca Eskişehir'deki kompresör soğuk havadan ötürü arızalanınca, Bursa'daki doğalgaz santralı devre dışı kaldı ve böylece ülke genelinde 2500 megavatlık bir enerji açığı oluştu. Enerji Bakanlığı yetkilileri geçtiğimiz hafta bir yandan kesintilere giderken bir yandan da sanntrallerde ortaya çıkan sorunları gidermeye çalıştı. Donan termik santraller tamir edilerek tekrar devreye sokuldu. Eskişehir'deki kompresör onarılarak Bursa Santralı yeniden çalıştırıldı. Su açığı olan Keban Barajı'na da, hemen yanındaki Özlüce Barajı'ndan su aktarıldı. Böylece mevcut sorunlar giderildi. Bir dahaki soğuk hava dalgasına kadar elektrikler yeniden geldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı