Gündem Haberleri

  Elde kalmış anketler

  Hürriyet Haber
  14.03.2005 - 18:39 | Son Güncelleme:

  Son üç anketin sonuçlarını birlikte okumamıştık. Size sordum:
  1- Peki siz mutlu musunuz?
  2- Dırdır, fark ve takdir edilmek isteyen, günlük ev işleri içinde kaybolmuş, kendini önemli hissetmeye ihtiyacı olan bir kadının yardım çığlığıdır' diyordu bir uzman. Kadınlar, dırdır yapıyor musunuz? Erkekler, dırdır dinliyor musunuz?
  3- Talabani 'Sizden başka kimsemiz yok' demiş. Kuzey Irak'ta bir Kürt Devleti kurulması?
  4- Türkiye'ye en çok düşmanlık eden kimdir, kimdir BUGÜN Türkiye'nin en büyük hasmı?

  Sırayla bakalım, ne cevap vermişsiniz.

  Peki siz mutlu musunuz?

  <ı>(O günlerde ‘Türkler mutludur, değildir’ diye DİE anketleri tartışılıyordu ya...)

  Buna da şükür

  %

   30.1

  Daha iyi olabilirdi

  %

   29.1

  Hayır

  %

   21.5

  Çooook

  %

   21.5

  Aslında epey verdiğiniz cevaplar. 10 kişiden 6’sı aslında ‘Çok da mutlu değilim!’ diyor bize, yahut, daha doğrusu, kendi kendine. Ama ‘bardağın alt yarısı’ (% 30.1) klasik Türk tepkisiyle (Nazar değer / Allah’ın gücüne gider / Karıma, kocama haksızlık olur!..) ‘Buna da şükür’ diyor, yani elindekiyle yetirmeye razı. Halbuki ‘bardağın üst yarısı’ itiraf etmekten korkmuyor: ‘Mutluyum ama, daha iyi olabilirdi...’ (% 29.1)

  10 kişiden yaklaşık 2’si (% 21.5) tereddütsüz ‘Hayır, mutlu değilim’ diyor. Bir o kadarı da (% 21.5) ‘Çook mutlu’ olduğunu söylüyor.

  Yoruma gerek yok, açık kalpliliğiniz için teşekkür ederim; mutlu olanlara, adet üzere ‘Allah bozmasın!’ diyelim, diğerlerine de ‘tez zamanda’ mutluluk dileyelim...

  *

  Dırdır, fark ve takdir edilmek isteyen, günlük ev işleri içinde kaybolmuş, kendini önemli hissetmeye ihtiyacı olan bir kadının yardım çığlığıdır' diyordu bir uzman. Kadınlar, dırdır yapıyor musunuz? Erkekler, dırdır dinliyor musunuz?

  (Kadınlar) İtiraf ediyorum ki biraz dırdır yaparım

  %

  32.8

  (Kadınlar) Hayır, dırdırcı değilim

  %

  18.3

  (Kadırlar) Dırdır yapacak kimsem yok

  %

  13.9

     

  (Erkekler) Kadın dırdırından gına gelidi, imdaat!

  %

  25.0

  (Erkekler) Karımın / annemin vb dırdırı yoktur Allah için

  %

  6.1

  (Erkekler) Asıl dırdırı evde ben yaparım

  %

  3.9

  Kadınların yarısı (% 50.5) dırdırını itiraf ediyor, bu bile bir meziyettir. Bir kesimi (% 28 kadar) ‘dırdırcı değilimdir’ diyor ki (a) doğruysa, büyük bir meziyettir (b) doğru değilse, yani hem dırdırcı hem de bunun farkında bile değilse, en azından kocası için bir felakettir! Doğrusu, ‘Dırdır yapacak kimsem yok’ diyenleri nasıl değerlendireceğimi bilemedim: ‘Kimsem olmadığı için dırdır yap(amı)yorum’ diye dertliler ki acaba? J

  Bu arada 10 erkekten 7’si dırdırdan isyanlarda, imdat istiyor, ki Allah kurtarsın!

  *

  Talabani 'Sizden başka kimsemiz yok' demiş. Kuzey Irak'ta bir Kürt Devleti kurulmasına...

  Karşıyım, Türkiye için bir tehdit

  %

   62.1

  Kurulsun, hatta Türkiye de destek olsun

  %

   18.5

  Taraftarım, Kürtler'in de bir devleti olsun

  %

   13.2

  Bizi niye ilgilendiriyor anlamıyorum

  %

    4.6

  Bilmiyorum

  %

    1.6

  Kesin bir çoğunluk (% 62.1) Kuzey Irak’ta kurulacak bir Kürt Devleti’ni Türkiye için bir tehdit olarak algılıyor. Bir üçte bir var ki (% 31.7) taraftar, ‘Kürtler’in de bir devleti olsun’ diye düşünüyor (% 13.2) hatta, daha da ileri giderek ‘Türkiye de destek olsun’ diye temenni ediyor.

  Maalesef bu ankette (teknik sebeplerden) ‘Siz Kürt kökenli misiniz?’ diye sormam mümkün olmadı, cevapları bir de bu açıdan görmeyi çok isterdim...

  *

  Son olarak da Türkiye'ye en çok düşmanlık eden kimdir, kimdir BUGÜN Türkiye'nin en büyük hasmı?

  <ı>

  (Bugün diye bilerek vurgulamıştım, Yunanistan’la son yıllarda hava yumuşadı ya, hani ‘ananevi’ refleksle cevap vermeden bir düşünesiniz istemiştim...)

  Yunanistan

  %

   37.7

  ABD

  %

   21.6

  Kıbrıs Rum Kesimi

  %

   17.5

  Fransa

  %

    8.4

  İran

  %

    5.2

  Almanya

  %

    4.1

  Ermenistan

  %

    2.8

  Diğer bir ülke

  %

    1.3

  İsveç

  %

    0.6

  Avusturya

  %

    0.5

  Danimarka

  %

    0.3

  Hollanda

  %

    0.2

  Rusya

  %

    0.0

  ... Ama yine de Yunanistan (% 37.7) ‘husumette’ birinciliği kimseye kaptırmadı. Buna şaşmadım. Ama doğrusu ABD’nin, hem de her 5 kişiden 1’i için (% 21.6) en büyük düşman, en önemli tehdit olarak algılanması dikkate değer. <ı>(Tabii ki Amerikan toplumu değil, biliyorum, şu anki Amerikan yönetimi.) Kıbrıslı Rumlar da az geride (% 17.5) üçüncü sırada. Buna da şaşmadım.

  Çok geride (% 8.4) son zamanlarda yaptığı ‘çıkışla’ Fransa 4.sırada. (Allah’ı var, bu yeri hak emek için çok çalışıyorlar.) Sonra İran, Almanya ve Ermenistan...

  Bu anketin bir de ilginç hikayesi de var, biliyor musunuz. İlk 70-80 oya kadar Amerika ve Fransa önde gidiyordu, ardından birden ‘sanki birileri sonucu değiştirmek ister gibi’ Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi oylarında patlama oldu. Niye mi? Bilmem...

  <ı>

  (Not: Kanada kâbusum Atacan da bir eleştiri getirdi bu ‘ankete’ : Niye ‘Türkiye’ şıkkı yok, Türk’ün Türk’ten büyük düşmanı mı var? diye soruyordu. Yanlış, diyebilir misiniz?)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı