Gündem Haberleri

  Elçibey 4 yıl sonra Bakü'de

  İrfan SAPMAZ / BAKÜ
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AZERBAYCAN'ın eski Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanmasından sonra ilk Devlet Başkanı seçilen Ebulfeyz Elçibey dün 4 yıl aradan sonra Bakü'ye adım attı. Elçibey ve beraberindeki heyet Bakü Havaalanı’nda bine yakın bir taraftar kitlesi tarafından karşılandı.

  Azerbaycan'a bağlı Nahcıvan özerk bölgesindeki doğduğu köy olan Keleki'den Bakü'ye gelen Elçibey, Azerbaycan Halk Cephesi'nin Genel Başkanlığı'nı da yürütüyordu. Eski Cumhurbaşkanı'nı karşılayanlar arasında muhalefet partilerinden Musavat'ın lideri İsa Kamber ve muhalefetteki bazı partilerin oluşturduğu Demokratik Kongre'nin üyeleri de yer aldı.

  Elçibey'in Bakü'ye döneceği bir yıla yakın bir süredir gündemdeydi. Devlet Başkanı Haydar Aliyev'in, Elçibey'in dönüşüne karşı çıktığı ancak hükümetin dönmesini istediği ileri sürülüyor. Aliyev'in karşı çıkmasına gerekçe olarak da, Elçibey'in normal bir vatandaş gibi değil özel bir statü istemesi gösteriliyor.

  Azerbaycan Halk Cephesi Genel Başkan Yardımcısı Asım Mollazade, Elçibey'in bir sorun karşılaşmadan başkente döndüğünü ve bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna teşekkür edeceğini söyledi.

  Elçibey'in dönüşü, 1998 yılında yapılacak olan başkanlık seçimlerine hazırlık olarak nitelendiriliyor. Ancak eski Cumhurbaşkanı'nın muhalefet içinde de bir iktidar kavgası başlatacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Devlet Başkanı Haydar Aliyev'in karşısına kimin çıkacağı henüz belli değil. Muhalefet içindeki yarışın Elçibey ile Musavat Partisi lideri İsa Kamber arasında yaşanması bekleniyor.

  ELÇİBEY SÜRGÜN DEĞİL

  Bu arada Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Ali Nevruzoğlu, eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in Nahcıvan'da sürgün hayatı yaşamadığını, bu konudaki haberlerin ‘‘tamamen yanlış’’ olduğunu belirterek, ‘‘Eski bir Cumhurbaşkanı ve Azerbaycan vatandaşı, ülkenin istediği yerine gidebilir’’ dedi. Elçibey'in kendi isteğiyle doğduğu köye yerleştiğini ifade eden Büyükelçi, ülkede serbest dolaşımını kısıtlayacak bir yasa bulunmadığını ve kimsenin kendisini yasaklayamayacağını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı