GeriGündem Elbistan yine göçtü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elbistan yine göçtü

Elbistan yine göçtü
refid:16992359 ilişkili resim dosyası

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nde termik santralin B ünitesine linyit kömürü sağlayan Çöllolar Kömür Sahası’nda 4 gün ara ile 2’nci kez heyelan meydana geldi. Özelleştirme sonrasında Park Holding’e devredilen, açık ocak yöntemiyle linyit kömürü üretilen sahada toprak altından bir işçinin cesedi çıkarılırken 9 kişiye ise ulaşılmaya çalışılıyor. Kömür Sahası’nda 6 Şubat’ta 1 kişinin öldüğü 9 kişinin yaralandığı 20 milyon metreküplük heyelanın ardından üretim durdu.

Göçük altında kalan iş makinelerini çıkarmak için çalışma yapılan bölgede dün saat 10.45 sıralarında yeniden heyelan meydana geldi. 10 kilometre çapındaki bir alan çalışan işçi ve mühendislerin bulunduğu alana devrildi. Toprak altında kalanlardan önce 43 yaşındaki Mesut Gövcecik yaralı çıkarıldı. Ardından 8 işçi daha kurtarıldı. Yaralı işçilerden 3’ü Elbistan, diğer 5’i ise Afşin Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Olay sonrası bölgeye ulaşan 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı 2 helikopter, heyelanın meydana geldiği bölgede yaptığı alçak uçuş sonrası bir kişinin yerini tespit etti.

Bunun üzerine helikopterdeki halat yardımıyla aşağıya inen bir asker, toprak yığınları arasından kepçe operatörü 24 yaşındaki Ruşen Demir’in cesedini çıkardı. Göçük sahasından alınarak helikopterle kömür üretim sahasının dışına çıkarılan ceset, ambulansla Afşin Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

İŞTE KAYIP İŞÇİLER

KAHRAMANMARAŞ Valisi Şükrü Kocatepe, göçük sonrası 9 kişiden haber alınamadığını bildirdi. Şirket yetkililerinin yaptığı çalışma sonunda göçükte kaybolanların Hacı Mehmet İpek, Muhsin Kaçak, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat, Halil Tatlı, Turhan Gökhan ile soyadı öğrenilemeyen Adnan ve Naif adlı kişiler olduğunu belirledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle