Gündem Haberleri

  Elazığ'da kuş gribi

  (a.a.)
  10.01.2006 - 21:28 | Son Güncelleme:

  Elazığ Valisi Muammer Muşmal, il merkezinde bir mahallede kuş gribi virüsüne rastlandığını belirterek, hastalığın çıktığı bölgede 3 kilometre yarıçapındaki alanda itlaf, 10 kilometre yarıçapındaki alanda ise karantina uygulamasına başlanacağını söyledi.

  Muşmal, Tarım İl Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, 16 Kasım 2005 ile 10 Ocak 2006 tarihleri arasında, İl Müdürlüğü Kriz Merkezi'ne yapılan ihbarların değerlendirildiğini belirterek, yapılan laboratuvar tahlilleri sonucunda 17 vakanın sonucunun negatif çıktığını, 11 vakanın tetkiklerinin ise devam ettiğini bildirdi.

  Muşmal, 7 Ocak'ta Karşıyaka Mahallesi'nde yapılan bir ihbar sonucunda alınan canlı tavuğun, Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nde yapılan tetkik sonuçlarının pozitif çıktığını ifade ederek, tahlil sonucunun Ulusal Referans Laboratuvarı'na gönderildiğini kaydetti.

  Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu'nun gereken önlemleri aldığına ve itlaf ekipleri hastalık alanına ulaşana dek hayvanların kapalı mekanlara alınması ve temasta bulunulmamasının, hastalığın bulaşmasını engellemek açısından son derece önemli olduğuna dikkat çeken Muşmal, ”Şu anda paniğe gerek yok. Her şey kontrol altında. Tarım Müdürlüğümüz ve zabıta komisyonumuz gerekli bütün tedbirleri almıştır. Ancak insanlarımız daha dikkatli ve tedbirli olsunlar. Şüpheli durumlarda ilgili makamları uyarsınlar” diye konuştu.

  Hastalığın canlı bir tavukta görüldüğünü kaydeden Muşmal, şöyle devam etti:

  “Karşıyaka Mahallesi'nde 4 tavuğu olan vatandaşın tavuklarından birisi ölüyor ve bunu çöpe atıyor. Durumu da ihbar ediyor. Çöpe atılan tavuktan herhangi bir numune alınamadı. Ekipler gitmişken canlı bir tavuğu alıyor ve bu tavukta hastalık tespit ediliyor. Yasa gereği, hastalığın çıktığı bölgede 3 kilometre yarıçapındaki bir alanda itlaf yapacağız. 10 kilometre yarıçapındaki bir alanda da karantina önlemleri alınacaktır. Bu, diğer tavukları korumaya yönelik bir ön tedbirdir.”

  Vali Muşmal, hastalığın görüldüğü mahallede sağlık sorunu nedeniyle hastanelere herhangi bir müracaatın olmadığını, tedbir olarak hastalık çıkan tavuğun sahibinin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını sağlayacaklarını söyledi.
  Muşmal, “Şu ana kadar herhangi bir rahatsızlık yok. Tedbirlerden birinci amacımız insanımızı bu hastalıktan korumak. İkinci amaç ise çiftlik sahiplerini korumaktır. Aileler özellikle çocuklarını ve kendilerini kanatlı hayvanlardan ve kuşlardan korusunlar. Bu konuya tedbirli yaklaşmalarını istiyorum” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı