Gündem Haberleri

  Elazığ'da domuz gribinden 1 kişi öldü

  DHA
  19.11.2009 - 18:14 | Son Güncelleme:

  ELAZIĞ İl Sağlık Müdürlüğü, kimliğini ve yaşını vermediği 1 kadının domuz gribinden öldüğünü açıkladı.


  İl Sağlık Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, “H1N1 numune sonucu pozitif olan 4 yıllık kronik astım, hipertansiyon ve kitle boy indeksine göre obez olarak kabul edilen evli bir kadın hastamız hayatını kaybetmiştir” denildi. Açıklamada, il genelinde gribal enfeksiyonun anormal bir artış olmadığı ve hastalığın hafif seyrettiğinin gözlendiğini belirterek şöyle denildi:

  “Hastanelerimize yapılan müracaatlar sonucunda H1N1 olduğu düşünülen olası 71 hastadan (Bingöl ve Tunceli illerinden sevk edilen hastalarda dahil) numune alınmış ve bu numunelerin 15 tanesi H1N1 negatif, 35 tanesi H1N1 pozitif, 6 tanesi uygunsuz çıkmış ve 15 tane numunenin de sonucu beklenmektedir. Bu hastalarımızdan ilimizde ikamet eden 4 yıllık kronik astım, hipertansiyon ve kitle boy indeksine göre obez olarak kabul edilen evli bir kadın hastamız hayatını kaybetmiştir. H1N1 numune sonucu pozitif olan hastanın son bir yıldır astım tedavisini almadığı tespit edilmiştir. Bugün itibarı ile ilimiz bünyesindeki hastanelerde yatmakta olan H1N1 teşhisi doğrulanmış 5 hastamızın da genel durumları iyi olup, içlerinde yoğun bakım tedavisi alan hastamız yoktur.”

  Açıklamada, Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli olarak günlük öğrenci devamsızlığının takibinin de yapıldığı belirtilerek, “Yapılan günlük izlemlerin sonucu olarak okul kapatacak boyutlarda devamsızlıkların olmadığı, çoğunun ailelerinin tedbiren çocuklarını okula göndermediklerinden kaynaklandığı gözlenmiştir. Ateşi yükselen ve gripal enfeksiyon belirtileri görülen öğrencilerin aile hekimine müracaat etmeleri ve uygun görülen istirahat süresince okula gitmemeleri, sağlıklı öğrencilerin ise okullarına devam etmeleri uygun görülmüştür. Sağlık Müdürlüğümüzce pandemik H1N1 izlenmekte olup, gerekli tüm tedbirler zamanında alınmaktadır” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı