Gündem Haberleri

  El Şebab iki ateş arasında

  A.A.
  16.10.2011 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Somali'de hükümete bağlı güçlerin, aşırı dinci el Şebab örgütünün elinde bulunan bir kenti ele geçirdiği bildirildi. Bugün Kenya ordusunun da Somali topraklarında el Şebab örgütüne yönelik operasyon başlattığı açıklandı.

  Görgü tanıkları, Ras Kamboni milisleri ve Batılı güçlerin desteğindeki hükümet güçlerinin aşağı Juba bölgesindeki Kokani kentini ele geçirdiğini anlattı.

  Hükümetten bir güvenlik yetkilisi de hükümete bağlı güçlerin, el Şebab mevzilerini bombaladıktan sonra kentin kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

  Yetkili, bombardıman hakkında bilgi vermezken, görgü tanıkları kentin dün akşam uçaklar tarafından bombalandığını ve el Şebab militanlarının doğrudan çatışma olmaksızın kentten çekildiklerini söyledi.

  KENYA ORDUSU DA EL ŞEBAB'A SALDIRIYOR
  Kenya ordusunun, Somali topraklarında el Şebab örgütüne yönelik bugün operasyon başlattığı bildirildi.

  Kenya hükümeti sözcüsü, Kenya'da saldırı ve insan kaçırma eylemlerinden sorumlu tuttukları örgüte yönelik operasyon için Somali'ye girdiklerini belirtti.

  Sınıra yakın bölgedeki AFP muhabiri, Kenya ordusunun yoğun bir şekilde bölgede bulunduğunu ve helikopter ile uçakların uçuş yaptığını belirtti. Görgü tanıkları, askeri kamyonların da sınıra doğru yöneldiğini söyledi.

  Kenya'daki Dadaab Mülteci Kampında görev yapan ikisi İspanyol ikisi Kenyalı dört yardım görevlisi üç gün önce silahlı kişilerce kaçırılmıştı. Dadaab Mülteci Kampı'ndan bir yetkili, kaçırılan iki yabancı yardım görevlisinin “Sınır Tanımayan Doktorlar” örgütünden olduğunu belirtmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı