Gündem Haberleri

  El Şebab bombacısı ABD vatandaşı çıktı

  Hürriyet Planet
  30.10.2011 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Afrika Birliği merkezine dün El Şebab tarafından düzenlenen saldırıda yer alan iki intihar bombacısından birinin ABD vatandaşı olduğu açıklandı.

  El Şebab, kendilerine ait radyolardan yaptığı açıklamada, ABD vatandaşı Abdülsalim El Mücahir’in, “iki yıl kendi saflarında savaştıktan sonra şehit olarak ölmek stediğini” belirtti.

   

  İki intihar bombacısı ve 10 militanla düzenlendiği düşünülen saldırıda hakkında açıklama yapan El Şebab sözcüsü Şeyh Muhammed İbrahim, “Bir tanesi ABD’den gelen iki cesur mücahit savaşçısı, dün birçok düşmanımızı ortadan kaldıran kutsal bir saldırı düzenledi” ifadesini kullandı.

   

  Afrika Birliği barış gücü birliği (AMISOM), yaklaşık iki saat süren saldırının geri püskürtüldüğünü belirten, zayiat hakkında kesin bir açıklama yapılmadı. El Şebab ise saldırıda 80’den fazla Ugandalı askerin öldüğünü öne sürdü. Mogadişu’da bulunan 9 bin kişilik AMISOM gücü, Uganda ve Burundili askerlerden oluşuyor.

   

  ABD,El Şebab’ın yanında savaşmak için 20 Somali asıllı vatandaşının bu ülkeye geldiğini açıkladı. Mücahir’in, son beş ay içinde El Şebab saldırılarında yer alan ikinci ABD asıllı intihar bombacısı olduğu belirtildi.

   

  KENYA'DAN HAVA OPERASYONU
  El Şebab'a karşı mücadele de Somali'ye destek veren Kenya'ya ait savaş uçakları, Somali'nin güneyindeki Cilib kasabasını bombaladı. Operasyonda en az 12 kişinin öldüğü bildirildi.

   

  Savaş uçaklarına hedef olan yerin, sahil kenti Kismayu'nun 120 kilometre kuzeyindeki Cilib kasabasındaki Somalili mültecilerin kaldığı kamp olduğu belirtildi. Yetkililer, ölen 12 kişiden altısının çocuk olduğunu, 52 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı