Gündem Haberleri

  El Nino'nun dönüşü

  Hürriyet Haber
  14.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya iklimini ters yüz eden El Nino, kısa bir durgunluktan sonra yine ortaya çıktı. Güney yarım küre sıcaktan kavruldu, kuzeyde ise yağmur, sel ve kar yaşamı altüst etti.

  Yaklaşık bir yıldan beri etkisini sürdüren El Nino hava hareketi, son bir haftadan beri, dünyanın çeşitli bölgelerinde aynı anda kavurucu sıcaklık, yağmur, sel ve karla yeniden kendisinden söz ettiriyor. Rusya'nın başkenti Moskova'da önceki gün erken saatlerde yataklarından kalkanlar gözlerine inanamadılar. Birkaç hafta öncesine kadar bahar havasının hakim olduğu Moskova karlar altındaydı.

  Seller can alıyor

  Moskova'da sıfırın altına düşen ısı nedeniyle kürkler yeniden dolaplardan çıkarken, İngiltere'den Afganistan'a yoğun yağışların yol açtığı seller nedeniyle çok sayıda kişi öldü. İngiltere'nin orta kesimini etkisi altına alan yağış ve sellerde iki kişi hayatını kaybetti. Afganistan'ın kuzeybatısında şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 30 kişi öldü, 9 bin hayvan telef oldu, 5 bin ev sular altında kaldı. Tanzanya'nın kuzeyindeki Aruşa bölgesinde 14'den fazla maden ocağını basan sel sularında 56 kişi öldü.

  Sıcak da öldürdü

  Kurban Bayramı süresince özellikle Türkiye'nin güney sahillerinde tatilcilere hoş vakit geçirten sıcak dalgası, Filipinler'de 36 kişinin ölümüne neden oldu. Ülkenin güneyinde ise tehlikeli boyutlara ulaşan kuraklık nedeniyle yaklaşık 1.5 milyon insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya. İsrail'de yıllardan beri ilk kez görülen rekor sıcaklık nedeniyle radyodan yapılan anonslarda halka günde en az 1.5 litre su içmeleri öneriliyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı