Gündem Haberleri

  El Medine Çarşısı kül oldu

  Hürriyet Planet
  30.09.2012 - 11:46 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin Halep şehrinde Suriye güçleri ile muhalif isyancılar arasında yaşanan çatışmalar sırasında antik “Eski Şehir” bölgesinde bir kapalı çarşıda yangın çıktı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bölgede meydana gelen yangın nedeniyle yüzlerce dükkan kül oldu.

  Suriye’de 18 aydan fazla süredir devam eden çatışmalar yaklaşık 20 bin kişinin ölümüyle sonuçlanırken, ülkedeki tarihi eserlere de çok büyük zarar verdi.

  İŞTE O YANGININ GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

  Skype kanalıyla dünya basınına açıklamalarda bulunan aktivistler, Halep’te Esad güçlerine bağlı kesin nişancılar nedeniyle El Medine Çarşısı’na yaklaşılamadığını söyledi. İnşaatı 14’üncü yüzyılda tamamlanan El Medine Çarşısı taş koridorları ve ahşap binalarıyla bir dönem Halep’i ziyaret eden turistlerin vazgeçilmez adreslerinden biriydi.

  Özgür Suriye Ordusu militanları, hafta başında çarşıda bulunan bir hamama yerleşmiş ve burayı üs olarak kullanmaya başlamıştı.

  700'DEN FAZLA DÜKKAN YOK OLDU
  YouTube’a yüklenen videolarda Halep’in üzerinde kalın ve siyah bir duman bulutu olduğu görülebiliyor. Aktivistler yangının Esad güçlerinin Cuma günü başlattığı ağır bombardıman sonucu çıktığını ve şu ana kadar 700 ile 1000 dükkanın yok olduğunu öne sürdü.

  Halep’in Eski Şehir bölgesi UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. UNESCO Halep’in yanı sıra antik Palmyra şehri, Haçlılardan kalma Crac des Chevaliers kalesi ve Şam’ın antik bölümlerinin de çatışmalar nedeniyle risk altında olduğunu açıkladı.

  El Medine Çarşısı kül oldu YİNE TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI

  FARKLI ŞEHİRLERDEN ÇATIŞMA HABERLERİ GELİYOR
  Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada Esad güçleri ile isyancıların yangın nedeniyle birbirlerini suçladıkları belirtildi.

  Öte yandan Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri’nden bugün yapılan açıklamada, ülke genelinde en az 41 kişinin öldüğü öne sürüldü. Ölenlerden sekizinin Şam’ın Kudsaya mahallesinde Şebiha milisleri tarafından infaz edildiği belirtildi.

  Dera, Deyr ez Zor, Humus, İdlib ve Lazkiye’de de ordunun hava operasyonları ve bombardımanlar gerçekleştirdiği, Özgür Suriye Ordusu’nun ise Dera’nın kontrolü ele geçirdiği ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı